[TYLKO U NAS] T. Rzymkowski o wecie dot. ordynacji do PE: Pan prezydent uchronił polskich wyborców przed dualizmem wyborczym

Pan prezydent uchronił polskich wyborców przed dualizmem wyborczy, dualizmem polegającym na tym, że w najbliższych wyborach były w zasadzie 2 komitety wyborcze, które mogły uczestniczyć, partycypować w podziale mandatów do PE – mówił Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prawo i Sprawiedliwość chciało dokonać zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Wnioskodawcą był poseł Artur Zasada z Porozumienia Jarosława Gowina. Projekt spotkał się ze sprzeciwem ze strony opozycji. Prezydent Andrzej Duda zawetował dziś te zmiany temat [tutaj].

„Ta nowelizacja byłaby niezgodna z traktatem akcesyjnym” – zauważył poseł Tomasz Rzymkowski.

– Traktat akcesyjny przewidywał, iż wybory do Parlamentu Europejskiego mają odzwierciedlać, w sposób proporcjonalny, poparcie polityczne Polaków dla poszczególnych partii politycznych i środowisk politycznych działających na scenie politycznej państwa członkowskiego, czyli Polski. Więc ta decyzja również uchroniła nas od kolejnej niepotrzebnej zupełnie awantury z Komisją Europejską i strukturami Unii Europejskiej – powiedział gość Radia Maryja.

Najlepszym rozwiązaniem w sprawie ordynacji do PE ma być lista krajowa.

Eksperci wskazują, że najlepszym rozwiązaniem, z punktu widzenia wyborców, procesu wyborczego czy też kosztów kampanii wyborczej, jest lista krajowa. Rozwiązanie, które jest w zdecydowanej większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Na czym ona polega? To jest jedna lista w skali całego państwa i tak jest np. we Francji czy do tej pory było w Wielkiej Brytanii. W państwie, które liczy 60 mln. Obywateli jest jedna lista, na której są kandydaci od jednego północnego krańca do południowego, ci sami – wskazał Tomasz Rzymkowski.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się także do kontroli w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, jaką przeprowadził wraz z posłem Bartoszem Jóźwiakiem i posłem Robertem Winnickim [czytaj więcej].

Odpowiedź jest bardzo prosta. Ratusz podjął decyzję i pani Ewa Gawor, na podstawie szkolenia przeprowadzonego przez pana Jacka Purskiego, prezesa, a jednocześnie szkoleniowca fundacji „Instytut Bezpieczeństwa Społecznego”(…). W decyzji, która jest już decyzją publiczną i można ją przeczytać na stronach internetowych stołecznego magistratu, możemy przeczytać, że chociażby uzasadnieniem decyzji o rozwiązaniu legalnego Marszu Powstania Warszawskiego był fakt, iż uczestnicy tego marszu mieli barwy biało-czerwone – powiedział polityk.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem Tomasza Rzymkowskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj