Gdańsk: policja odzyskała zabytkowe tabernakulum skradzione z kościoła

Gdańska policja odzyskała zabytkowe tabernakulum, które zostało skradzione z jednego z miejscowych kościołów. Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy chcieli sprzedać je na złom.

O zatrzymaniu sprawców kradzieży poinformował oficer prasowy gdańskiej policji asp. sztab. Mariusz Chrzanowski.

Funkcjonariusz wyjaśnił, że policjanci zostali powiadomieni o kradzieży we wtorek i jeszcze tego samego dnia udało im się ustalić sprawców oraz odzyskać skradziony zabytek – zdobioną, metalową szafkę liturgiczną.

Mariusz Chrzanowski poinformował, że sprawą zajmowali się kryminalni z komisariatu na gdańskim Suchaninie.

„Funkcjonariusze ustalili, że na czas prac remontowych przedwojenne tabernakulum zostało zdemontowane i przeniesione na zewnątrz kościoła” – wyjaśnił oficer prasowy dodając, że z ustaleń policjantów wynikało też, że zabytek zniknął sprzed kościoła w niedzielę.

Kryminalni sprawdzili okolice świątyni, przeprowadzili rozmowy z wieloma świadkami, pozyskali też i przeanalizowali zapisy monitoringu. To pozwoliło im ustalić rysopisy sprawców, a następnie ich tożsamość. Mariusz Chrzanowski poinformował, że mieli nimi być 65-letni mieszkaniec Gdańska oraz o rok starszy od niego mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania.

Podejrzani zostali zatrzymani. Przedstawiono im zarzuty dotyczące kradzieży mienia o wartości 10 tys. zł – na tyle gospodarze świątyni wycenili wartość zabytku. Za takie przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

Mariusz Chrzanowski poinformował, że policjanci odzyskali skradziony zabytek, który – jak się okazało, złodzieje porzucili przy jednej z gdańskich ulic.

„Mężczyźni tłumaczyli, że zamierzali sprzedać jego metalowe elementy, jednak, gdy im się to nie udało, postanowili pozbyć się dowodów przestępstwa” – poinformował oficer prasowy, dodając, że tabernakulum zostało przekazane proboszczowi parafii, z której je skradziono.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl