Wicemin. S. Szwed: Nie zabraknie środków, jeśli chodzi o waloryzację rent i emerytur

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent poznamy po podaniu przez GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń zostaną podane ok. 9 lutego br. Resort wskazał, że ze względu m.in. na wzrost inflacji rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnił się od prognozowanego.

Według szacunków waloryzacja będzie na poziomie co najmniej 7 proc. – zapowiada Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

– Przypomnę, że w tegorocznym budżecie przyjęliśmy waloryzację na poziomie 4,84 proc., jednak teraz widzimy, że będzie zdecydowanie więcej. Zawsze czekamy na ostateczne potwierdzenie, które będzie na koniec stycznia 2022 roku. Zobaczymy, czy to będzie 7 proc., czy coś się jeszcze zmieni. W tej chwili wiemy, że będzie więcej, niż prognozowaliśmy, ale byliśmy przygotowani na taki scenariusz. Nie zabraknie środków, jeśli chodzi o waloryzację rent i emerytur. Wzrośnie również minimalna emerytura. Szacowaliśmy, że wyniesie ona 1312 zł, jednak dziś już wiemy, że będzie wyższa. Równocześnie wzrośnie trzynasta emerytura – wyjaśnia wicemin. Stanisław Szwed.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca.

W kwietniu 2022 roku emerytom zostanie wypłacone także dodatkowe świadczenie w postaci trzynastej emerytury.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl