fot. PAP/Radek Pietruszka

S. Szwed: Rząd PiS nie skróci urlopu rodzicielskiego

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zmniejszy wymiaru urlopu rodzicielskiego – zapewnił wiceminister rodziny Stanisław Szwed w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja. Polityk odniósł się w ten sposób do przyjętej przez Komisję Europejską dyrektywy w tej sprawie.

Kobiety spodziewające się dziecka są zaniepokojone przyjęciem przez Komisję Europejską dyrektywy o równowadze między życiem rodzinnym i zawodowym. Przepisy skracają urlop macierzyński aż o dwa miesiące. Z kolei osiem tygodni ma przysługiwać ojcom. Bruksela chce w ten sposób aktywizować głowy rodziny oraz zrównać szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy. [czytaj więcej]

Dyrektywa ma zacząć obowiązywać za maksymalnie trzy lata. Nad przepisami musi jeszcze zgłosować Parlament Europejski.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed zapowiada już, że w przypadku wejścia w życie przepisów władze Polski wydłużą urlop rodzicielski.

– Dyrektywa narzuca obowiązek urlopu ojcowskiego, będzie to dwa miesiące, z tym że byłoby to kosztem naszego urlopu rodzicielskiego. W tym zakresie jako kraj (…) będziemy chcieli zaproponować dwa miesiące urlopu ojcowskiego dodatkowo, czyli żeby nie odbierać urlopu rodzicielskiego. Tym bardziej, że z urlopu rodzicielskiego ojcowie też mogą korzystać, to jest wybór rodziców (…). Chcemy zostawić takie rozwiązania, które mamy obecnie, czyli to rodzice podejmują decyzję – zaznaczył Stanisław Szwed.

Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a rodzicielski 32 tygodnie. W sumie z 52 tygodni, pierwsze 14 przysługuje kobietom. Pozostałą część mogą wziąć mężczyźni. W głównej mierze z urlopu rodzicielskiego korzystają w Polsce jednak kobiety.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl