fot. PAP/Leszek Szymański

Wicemin. M. Horała: Kontynuujemy program dobrowolnych wykupów gruntów w ramach budowy CPK

W 2028 roku ma zostać uruchomiony Centralny Port Komunikacyjny. O tym, jak wyglądają prace w tym zakresie i jaka przyszłość czeka warszawskie lotnisko Chopina, mówił w jednej ze stacji radiowych Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

– Kontynuujemy program dobrowolnych wykupów. Tych gruntów i tych osób, które się zgłosiły jest już na tyle dużo, że właściwie już rozpoczęliśmy pewną kategorię prac budowlanych na tych ziemiach dobrowolnie wykupionych i front robót będzie stopniowo narastał. Jesteśmy na etapie negocjowania kolejnych dobrowolnych nabyć. Właściciele 80 procent areału zgłosili się do tego programu – mówił na antenie Polskiego Radia pełnomocnik ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, Marcin Horała.

W tym miejscu pojawia się pytanie o przyszłość warszawskiego lotniska Chopina.

– Jedna rzecz – i to żadna sensacja, bo to wiadomo od roku 2018 – która została przesądzona: główny ruch komercyjny po otwarciu CPK zostanie na niego przeniesiony. Co do samej przyszłości lotniska Chopina, można sobie wyobrazić różne scenariusze. Ta decyzja będzie podejmowana w roku 2028-2029, wtedy kiedy CPK już ruszy, będzie funkcjonowało, czy inne kategorie ruchu lotniczego tam obsługiwać, czy ten teren zagospodarować może w inny sposób – wskazał Marcin Horała.

Teren ten mógłby zostać zagospodarowany np. pod nową dzielnicę mieszkaniową. Tymczasem w poniedziałek Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał promesę zezwolenia na założenie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl