fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wernisaż wystawy „Broń i Barwa” w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

„Wystawa „Broń i barwa” to nie tylko historia wojskowości. To bez wątpienia udana próba ukazania różnych aspektów funkcjonowania broni w tradycji i kulturze. Bez przesady możemy powiedzieć, że broń przez wieki była nieodłącznym elementem życia codziennego. Dziś zaś stała się bezcennym świadkiem historii, która tu, w murach krakowskiego Arsenału, ponownie zostanie przywołana” – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do uczestników wernisażu wystawy „Broń i Barwa”, która od 26 października jest dostępna dla publiczności w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich.

Minister kultury podkreślił, że udostępnienie najstarszej i zarazem najcenniejszej części zbioru militariów w nowej aranżacji oraz w nowych przestrzeniach wystawienniczych w murach dawnego Arsenału Miasta Krakowa, usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Książąt Czartoryskich, jest kolejnym ważnym krokiem w rozwoju Muzeum Narodowego w Krakowie.

„W ten sposób, w nieco zmienionej koncepcji, zrealizowane zostały plany wystawiennicze opracowane ponad pół wieku temu przez nestorów krakowskiego muzealnictwa – prof. Zdzisława Żygulskiego oraz prof. Zbigniewa Bocheńskiego” – wskazał prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przypomniał, że wystawa podsumowuje ponad 140-letni okres, w którym Muzeum gromadziło równolegle do dzieł sztuki i wytworów rzemiosła artystycznego również militaria oraz pamiątki historyczne.

Prof. Piotr Gliński złożył podziękowania twórcom wystawy oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do jej powstania. Wyraził przekonanie, że wystawa prezentująca tę unikatową kolekcję ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie nie tylko będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności, ale również stanie się jednym z ważniejszych stałych punktów na mapie polskiego muzealnictwa.

***

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada jeden z największych i najoryginalniejszych w Polsce zbiorów dawnych militariów. Nowa wystawa „Broń i barwa”, którą można już zwiedzać oglądać w murach Arsenału Muzeum Książąt Czartoryskich, prezentuje wybór najcenniejszych obiektów uzbrojenia polskiego, europejskiego i orientalnego od około 1000 roku do połowy wieku XIX. Wystawa próbuje odpowiedzieć na niełatwe pytania o rolę tego typu historycznych zbiorów w muzeum sztuki oraz zakresu jej oddziaływania na społeczeństwo i kulturę na przestrzeni ostatnich kilku wieków. Broń, uzbrojenie ochronne, a wreszcie umundurowanie były odbiciem mody lub wręcz ją kształtowały. Uzbrojenie było wyznacznikiem postępu technicznego i technologicznego. Stało się także nieodłączną częścią symboliki i tożsamości narodowych w wielu krajach, a jej zdobnictwo nierzadko osiągało rangę wybitnych dzieł rzemiosła artystycznego. Broń to także świadectwo historii, ale i jej bezpośredni sprawca jako narzędzie w rękach jej uczestników.

Wśród wielu dzieł zgromadzonych na wystawie należy wyróżnić pamiątki wiązane z hetmanem Stanisławem Jabłonowskim, jednym z dowódców bitwy wiedeńskiej z 1683 roku: zbroję karacenę oraz szczerozłoty, bogato zdobiony drogocennymi kamieniami buzdygan. Na wystawie będzie można również zobaczyć pamiątki związane z rodzinami Radziwiłłów, Lubomirskich, Potockich, a także pamiątki po osobistościach historycznych, takich jak Tadeusz Kościuszko czy Józef Poniatowski.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl