Wenezuela. Aresztowano dwóch głównych opozycjonistów

Agenci wenezuelskiego wywiadu Sebin aresztowali we wtorek rano dwóch głównych opozycjonistów – Leopoldo Lopeza i Antonio Ledezmę, którzy przebywali dotąd w areszcie domowym. Informacje te podały rodziny obu polityków.

„Przed chwilą zabrali Leopoldo. Nie wiemy, dokąd i gdzie się znajduje” – napisała na Twitterze jego żona Lilian Tintori.

Rozpowszechniła też nagranie, na którym widać policjantów Sebinu umieszczających Lopeza w samochodzie.

Dzieci Ledezmy – Victor, Vanessa i Antonietta – również przekazały za pośrednictwem Twittera, że ich ojciec został zabrany. Opozycjoniści i miejscowe media opublikowali zdjęcia przedstawiające brutalne wyprowadzenie opozycjonisty z domu.

Leopoldo Lopez, którego przeniesiono do aresztu domowego 8 lipca po trzech latach i pięciu miesiącach w więzieniu, oraz Antonio Ledezma, przebywający w areszcie domowym od kwietnia 2015 r., to dwaj czołowi opozycjoniści wenezuelscy.

Zaapelowali oni w ubiegłym tygodniu do obywateli, aby nie brali udziału w niedzielnych wyborach do Zgromadzenia Konstytucyjnego, rozpisanych przez prezydenta Nicolasa Maduro mimo braku poparcia społecznego dla tego pomysłu.

Leopoldo Lopez, założyciel prawicowego ugrupowania Voluntad Popular (Wola Ludowa), został skazany w 2014 r. na 14 lat więzienia za podżeganie do demonstracji rządowych, w których zginęły 43 osoby.

Z kolei Ledezmę, burmistrza Caracas, oskarżono o korupcję. Prezydent Maduro sugerował też, że próbował on przy pomocy USA dokonać przewrotu w kraju.

„Wzięli Lopeza i burmistrza Ledezmę, aby nas zastraszyć i podkopać morale” – oznajmił Freddy Guevara, krajowy koordynator Voluntad Popular.

Członkowie Konstytuanty, której kadencja nie została określona ustawą, będą mieli praktycznie niegraniczony czas na dokonanie zmian w prawodawstwie wenezuelskim, w tym dotyczących wyborów nowego parlamentu. Obecny, w którym ogromną większość ma opozycja, został praktycznie pozbawiony przez rząd swych prerogatyw i sterroryzowany przez bojówkarzy.

Przeciwnicy władz postrzegają głosowanie jako próbę pełnego zawłaszczenia władzy przez prezydenta Maduro. Jego obecny mandat wygasa w 2019 roku.

Kolumbia, Meksyk, USA, Hiszpania i Unia Europejska ogłosiły, że nie uznają wyniku kontrowersyjnych wyborów członków Zgromadzenia Konstytucyjnego.

W reakcji na wybory do Konstytuanty i „podważanie demokracji w Wenezueli” ministerstwo skarbu USA ogłosiło nałożenie na Maduro bezprecedensowych sankcji finansowych; jego aktywa finansowe podlegające amerykańskiej jurysdykcji zostaną zamrożone, a obywatele USA będą mieli zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów z prezydentem Wenezueli.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl