Węgry: w kościele w Szolnoku stanął pomnik św. Jana Pawła II

Pomnik św. Jana Pawła II odsłonięto w sobotę w kościele w Szolnoku (środkowe Węgry) podczas obchodów polskiej Wigilii, zorganizowanych przez miejscowych Polaków.

Mierzący 2,20 m pomnik stanął w kościele Matki Boskiej Patronki Węgrów, leżącym w historycznej części miasta. Postawiono go po prawej stronie od ołtarza, obok pomnika Matki Boskiej Patronki Węgrów.

„Z inicjatywą postawienia pomnika wystąpiliśmy wspólnie dwa lata temu – my, samorząd narodowości polskiej w Szolnoku, razem z proboszczem tutejszej parafii, o. Gyoergyem Mate” – powiedział PAP przewodniczący samorządu narodowości polskiej w Szolnoku Zsolt Batori, którego żona jest Polką.

Wykonany w Polsce pomnik stanął w Szolnoku dzięki wspólnym datkom Polaków i Węgrów – powiedział Batori.

Po poświęceniu pomnika odbyła się dwujęzyczna Msza św., podczas której grupa kolędnicza „Pleśnioki” z Pleśnej śpiewała polskie kolędy, a także wykonała ulubioną pieśń polskiego papieża – „Barkę”. Ponieważ w tym roku przypada 300. rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, zabrzmiała także „Czarna Madonna”.

Po uroczystym zapaleniu świec adwentowych na głównym rynku miasta w obecności m.in. władz miejskich zespół „Pleśnioki” wystąpił dla wszystkich mieszkańców Szolnoku z jasełkami, tłumaczonymi na język węgierski.

Miejscowi Polacy zasiedli następnie do wspólnej wieczerzy w Bibliotece Miejskiej. Podzielono się opłatkiem, a potem przystąpiono do kosztowania tradycyjnych potraw polskich i węgierskich, w tym barszczu, bigosu i pierogów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl