fot. facebook/Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu

Resort gospodarki morskiej przejmie Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej od 1 stycznia 2018 r. przejmie prowadzenie Zespołu Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu. Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek w Warszawie minister Marek Gróbarczyk i prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz.

„Przejęcie Zespołu Szkół Morskich przez resort gospodarki morskiej oznacza przede wszystkim zwiększenie środków finansowych na jej prowadzenie” – powiedział PAP zastępca prezydenta Świnoujścia i absolwent tej placówki Paweł Sujka.

„Proces dofinansowania jest rozłożony na 5 najbliższych lat i szacowany jest na 32 mln zł” – dodał.

Pytany na co zostaną przeznaczone środki, Sujka odpowiedział, że planowany jest zakup nowoczesnych symulatorów.

„Szkoła posiada takie pomoce dydaktyczne, ale postęp idzie tak szybko, że trzeba regularnie wymieniać je i uaktualniać. Liczę, że dzięki temu młodzież będzie mogła uczyć się na maszynach z XXI w.” – wyjaśnił.

Jak dodał w planach jest także zakup nowej pływającej jednostki, której obecnie nie ma na wyposażeniu Zespołu Szkół Morskich.

„Pieniądze zostaną również przeznaczone na rozbudowę zaplecza sanitarnego szkoły, remont internatu czy przebudowę boiska szkolnego. Ministerstwo otrzymało przystań, która znajduje się w dzielnicy Łunowo. Korzystać z niej będą mogli uczniowie, a także świnoujska młodzież biorąca udział w programie +ABC Żeglarstwa+, która szkoli się w żeglowaniu na jachtach” – dodał wiceprezydent Świnoujścia.

„Obecnie w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu uczy się ok. 270 uczniów. Kadrę pedagogiczną tworzą, oprócz nauczycieli podstawy programowej, także specjaliści z dziedziny siłowni, nawigacji, logistyki w tym także kapitanowie żeglugi wielkiej. Chcemy rozwijać profile szkoły, tak aby młodzież mogła się w przyszłości kształcić w 16 zawodach morskich” – zapowiedział Sujka. Jego zdaniem świnoujska placówka „to pierwsza szkoła tego typu pod resortem gospodarki morskiej”.

Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu prowadzi 4-letnie technikum morskie na kierunkach: nawigator morski, mechanik okrętowy, logistyk i informatyk. Placówka posiada certyfikat, dzięki któremu świadectwa ukończenia technikum morskiego są uznawane poza granicami Polski.

Szkoła Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu powstała w 1960 r. i została powołana decyzją ówczesnego Ministra Żeglugi. Od 1993 r. placówka nosi nazwę Zespołu Szkół Morskich. Dotychczas mury szkoły opuściło ponad 5 tys. absolwentów.

 PAP/RIRM

drukuj