Węgierski Fidesz: Szczyt Unii Europejskiej sukcesem finansowym i moralnym

Porozumienie zawarte na szczycie Unii Europejskiej jest dla Węgrów finansowym i moralnym sukcesem – oceniła we wtorek rządząca na Węgrzech partia Fidesz w wydanym komunikacie.

„Węgry mogą zamknąć szczyt Unii Europejsiej z większą sumą pieniędzy i podniesioną głową. Premier znów konsekwentnie bronił interesów narodowych i sprawił, że nasz kraj dostał o 3 mld euro więcej, niż planowano” – napisał Fidesz.

Partia premiera Viktora Orbana podkreśliła też, że Węgry uzyskały obietnicę zamknięcia „zainspirowanej przez zwolenników migracji niesprawiedliwej procedury z art. 7 opartej na pełnym kłamstw raporcie (europosłanki Judith Sargentini)”.

„Nie wyrzekamy się też tego, że organizacje określające się jako obywatelskie, ale w istocie prowadzące działalność polityczną trzeba odciąć od finansowania unijnego, bo fundusze unijne wykorzystują na organizowanie migracji i niszczenie suwerenności narodowej państw członkowskich” – oznajmił też Fidesz, odnosząc się do postulatu parlamentu węgierskiego, by podejmujące działalność polityczną „partie i organizacje udające NGO” nie były wspierane z budżetu Unii Europejskiego.

Fidesz potępił też partie opozycyjne, które skrytykowały premiera po szczycie, i zaznaczył, że Europa i Węgry powinny teraz skoncentrować wszystkie swe wysiłki na naprawianiu szkód gospodarczych spowodowanych przez pandemię koronawirusa, na ochronie miejsc pracy i na tworzeniu nowych miejsc pracy.

Viktor Orban ocenił po szczycie na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, że Polska i Węgry osiągnęły wszystkie cele, jakie sobie postawiły. Mówił też, że „jakakolwiek próba połączenia praworządności z budżetem została od razu skutecznie odrzucona”.

Później Orban zamieścił na Facebooku wpis: „Wywalczyliśmy to” i podziękował wszystkim za słowa wsparcia. Podsumował też, że na szczycie było „92 godziny pracy, 12 godzin odpoczynku, 0 godzin rozrywki” i zakończył „Teraz dwa dni spania”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl