Ważą się losy Wielkiej Brytanii w UE

Wielka Brytania negocjuje z unijnymi urzędnikami porozumienie dotyczące jej członkostwa we wspólnocie. Kluczowe decyzje podejmą jednak przywódcy państw na szczycie Unii Europejskiej. Kształt porozumienia Londynu z Brukselą jest ważny także dla Warszawy.

Aktualny projekt porozumienia między Wielką Brytanią i Unią Europejską nie jest jeszcze do końca satysfakcjonujący dla Polski – sugerowała wczoraj w Paryżu premier Beata Szydło. 

Już dziś mogę powiedzieć, że do kilku kwestii możemy pozytywnie się przychylić. Natomiast, niektóre sprawy pozostają ciągle otwarte. Dla Polski te priorytetowe kwestie zostają do omówienia, które będą korzystne dla polskich obywateli. Dla mnie jednocześnie bezdyskusyjnym jest to, że Wielka Brytania musi pozostać w UE – powiedziała Beata Szydło.

Największe kontrowersje budzi plan Wielkiej Brytanii, który przewiduje znaczne ograniczenie zasiłków socjalnych dla imigrantów. Polski rząd zabiega o to, by na nowych przepisach nie stracili Polacy, którzy żyją i pracują na wyspach.

– Zapisy z tego kompromisu wydają się korzystne. Po pierwsze, nie będzie dotyczyć osób, które już przyjechały do Wielkiej Brytanii, więc nie stracą one żadnych przywilejów socjalnych. Wydaje się, że zależy to od interpretacji zapisów, czy będzie to dotyczyło ludzi, którzy będą chcieli przyjechać do Wlk. Brytanii – zaznaczył minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Minister odwiedził wczoraj Węgry. Wspólnie ze swoim węgierskim odpowiednikiem oświadczył, że członkowie UE powinni bardziej szanować suwerenność pojedynczych krajów. Wielka Brytania nie może jednak wprowadzać przepisów, które będą dyskryminować pewne grupy osób. Niewykluczone, że Węgry i Polska przestawią wspólne stanowisko w sprawie porozumienia Unii z Wielką Brytanią.

Szczegółowe negocjacje Brukseli i Londynu mają rozpocząć się w piątek.

– To będzie pierwsza faza detalicznych rozmów na temat rozwiązań, które są proponowane. Polska już od paru miesięcy jest jednym z kluczowych krajów, który prowadzi te negocjacje, więc nasze racje są obecne w tym dyskursie. Doceniamy to, że w tym projekcie, który został nam przesłany polskie racje są wyraźnie widoczne – podkreślił Konrad Szymański, minister ds. europejskich.

W piątek premier Wielkiej Brytanii odwiedzi Polskę. Dawid Cameron będzie próbował przekonać do swoich racji premier Beatę Szydło.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl