Warszawski ratusz sfinansuje in vitro

Możliwe, że już w październiku w Warszawie będzie działał miejski program dofinansowania zabiegów sztucznego zapłodnienia in vitro. 12 października ogłoszona ma zostać lista klinik, które przy wsparciu ratusza wezmą udział w programie.

Na początku czerwca Rada Warszawy przyjęła program zatytułowany „Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2017 – 2019”. To oznacza, że w październiku warszawiacy będą mogli skorzystać z miejskiego dofinansowania in vitro, czyli godzącego w godność człowieka sztucznego zapłodnienia.

Placówki mają czas do 5 października na składanie ofert. Lista klinik, które zostaną zakwalifikowane do stołecznego programu in vitro ma być znana siedem dni później. Sztuczne zapłodnienie miałoby objąć kobiety w wieku od 25 do 40 lat.

Gabriela Szustek, radna z PO, mówiła, że Platforma chciałaby, żeby w programie wzięły udział przynajmniej trzy albo cztery podmioty, bo – jak podkreślała – im więcej na raz klinik będzie realizowało ten program, tym będzie on bardziej skuteczny.

Tymczasem in vitro nie leczy niepłodności. Ponadto sztuczne zapłodnienie jest czynem złym i moralnie niedopuszczalnym. W wyniku in vitro niszczone jest ludzkie życie. Metoda dopuszcza zamrażanie zarodków, a po jakimś czasie ich eliminację, zatem w zabiegu nie tylko manipuluje się życiem człowieka, ale przede wszystkim zabija się ludzkie życie.

PAP/TV Trwam News/RIRM

drukuj