fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

Warszawa: Wręczono nagrody laureatom 46. Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy

W Warszawie wręczono nagrody laureatom 46. Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach.

Celem konkursu jest wyróżnianie tych rozwiązań technicznych i organizacyjnych a także opracowań naukowych, których zastosowanie przyczyniło się do poprawy warunków pracy. Konkurs promuje także projekty edukacyjne i popularyzujące tematykę bezpieczeństwa oraz ochrony człowieka w środowisku pracy.

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: rozwiązania techniczne i technologiczne, prace naukowo-badawcze oraz przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

– On jest też takim konkursem interdyscyplinarnym i można powiedzieć, że jego prawie półwieczna historia wpisuje się w jakimś stopniu w tegoroczne obchody stulecia polskiej polityki społecznej. Nie mówiąc już o tym, że jesteśmy w tak ważnym roku jak stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

Prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, wskazuje, że choć sytuacja poprawia się, warunki pracy w Polsce wciąż wymagają polepszania.

– Ten konkurs dzisiaj mamy w 46. edycji i jest to jeden z najdłuższych konkursów, jakie są organizowane w Polsce, konsekwentnie od 1972 r. corocznie odbywa się ten konkurs. Tematyka wbrew pozorom tak bardzo się nie zmienia. Wciąż najbardziej dokuczliwe są te ciężkie warunki pracy generujące wypadki i przemęczenie – wskazała prof. Danuta Koradecka.

Wśród laureatów znalazły się m.in. rozwiązanie dotyczące stanowiska do remontów bębnów przenośników taśmowych, a także projekt dotyczący lamp UV BVA połączony z ergonomiczną modernizacją stanowiska kontroli wizualnej.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj