fot. wikiepedia

Warszawa odda hołd Powstańcom

Uroczysta sesja rady miasta na Zamku Królewskim, Msza Święta Polowa na Placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, Apel Poległych oraz koncert tak stolica uczci dziś Powstańców Warszawskich. Jutro minie 71. rocznica wybuchu Powstania.

Miało trwać kilka dni, ostatecznie skapitulowało po dwóch miesiącach. Choć Powstanie Warszawskie zakończyło się militarną klęską – to do dziś pozostaje wzorem bohaterstwa, miłości do ojczyzny aż po grób i niezłomności walczących. Ta największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie trwała 63 dni. Przez ten czas żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

– Trzeba pamiętać, że to, czy Armia Czerwona wkroczy do Warszawy przestało być oczywiste ze względu na te walki, ale z drugiej strony Stalin zrobił wszystko, by Powstaniu nie pomóc. Przez wiele przecież tygodni zabraniał alianckim samolotom korzystać z radzieckich lotnisk. Odmawiał jakiegokolwiek wsparcia dla zaopatrywania Powstania i z cała pewnością na rękę było mu, by Niemcy wymordowali Powstańców, gdyż w ten sposób ginęli też jego przeciwnicy polityczni – powiedział dr Jan Szkudliński.

Szacuje się, że w trakcie dwóch miesięcy walk śmierć poniosło nawet ok. 200 tysięcy cywilów. Po kapitulacji ze stolicy wypędzono ok. 650 tysięcy ludzi, a Warszawa została niemalże całkowicie zniszczona przez Niemców. Mimo ogromnych strat pragnienie wolności nie pozwalało na podjęcie innej decyzji.

– Jeśli chodzi o Powstanie Warszawskie – było to brutalne mordowanie, często przy użyciu broni ręcznej z najbliższej odległości. Ofiary ludności cywilnej były bardzo wysokie. Szacuje się, że być może nawet ok. 200 tys. cywilów straciło życie w czasie Powstania Warszawskiego – dodał dr Szkudliński.

Dziś, w przeddzień 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta sesja rady miasta. O godz. 18.00 na Placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego będzie sprawowana Msza św. Eucharystii przewodniczył będzie ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Następnie odbędzie się apel poległych. Wieczór poświęcony powstańcom zakończy się koncertem.


TV Trwam News/RIRM

drukuj