fot. Monika Tomaszek

Zainaugurowano obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

„Historyczne znaczenie Konstytucji 3 maja dla ówczesnej Polski” – debata pod tym hasłem trwa na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie zainaugurowało obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

3 maja będziemy świętować 230. rocznicę uchwalenia konstytucji, która była pierwszym w Europie i drugim na świecie takim aktem.

W debacie udział biorą wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski oraz członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego Paweł Szałamacha.

Konstytucja 3 Maja była dokumentem, który miał na nowo ustalić zasady funkcjonowania kraju i był jednocześnie niezwykle nowoczesnym spojrzeniem na państwo – wskazał wicepremier Piotr Gliński.

– To był niebywale nowoczesny i dojrzały akt jak na tamte czasy. Regulował on ustrój Rzeczpospolitej. Jednocześnie był tragicznym aktem, który zmierzał ku zachowaniu suwerenności Rzeczpospolitej. To dokument, który zaświadcza o dojrzałości myśli politycznej i odpowiedzialności elit ówczesnej Polski, ale elit szeroko rozumianych, bo przecież różne warstwy społeczne brały udział w przygotowywaniu tego aktu – wyjaśnił prof. Piotr Gliński.

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Zamek Królewski w Warszawie przygotował szereg wydarzeń – wśród nich wystawę pt. „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”. Ekspozycję będzie można oglądać od 1 maja do 8 sierpnia.

Od jutra do poniedziałku na elewacji Zamku wyświetlana będzie okolicznościowa iluminacja.

Zamek udekorowany zostanie szesnastoma ok. dziesięciometrowymi flagami, wywieszonymi w oknach.

         Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl