Zainaugurowano obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
„Historyczne znaczenie Konstytucji 3 maja dla ówczesnej Polski” – debata pod tym hasłem trwa na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie zainaugurowało obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
3 maja będziemy świętować 230. rocznicę uchwalenia konstytucji, która była pierwszym w Europie i drugim na świecie takim aktem.
W debacie udział biorą wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski oraz członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego Paweł Szałamacha.
Konstytucja 3 Maja była dokumentem, który miał na nowo ustalić zasady funkcjonowania kraju i był jednocześnie niezwykle nowoczesnym spojrzeniem na państwo – wskazał wicepremier Piotr Gliński.
– To był niebywale nowoczesny i dojrzały akt jak na tamte czasy. Regulował on ustrój Rzeczpospolitej. Jednocześnie był tragicznym aktem, który zmierzał ku zachowaniu suwerenności Rzeczpospolitej. To dokument, który zaświadcza o dojrzałości myśli politycznej i odpowiedzialności elit ówczesnej Polski, ale elit szeroko rozumianych, bo przecież różne warstwy społeczne brały udział w przygotowywaniu tego aktu – wyjaśnił prof. Piotr Gliński.
Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Zamek Królewski w Warszawie przygotował szereg wydarzeń – wśród nich wystawę pt. „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”. Ekspozycję będzie można oglądać od 1 maja do 8 sierpnia.
Od jutra do poniedziałku na elewacji Zamku wyświetlana będzie okolicznościowa iluminacja.
Zamek udekorowany zostanie szesnastoma ok. dziesięciometrowymi flagami, wywieszonymi w oknach.
Zuzanna Dąbrowska/RIRM