Trwa druga tura konsultacji rządowej ws. ustawy o jawności życia publicznego

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie trwa druga tura konsultacji rządowej ustawy o jawności życia publicznego. Pierwsza tura rozmów odbyła się trzy tygodnie temu.

W konsultacjach stronę rządową reprezentuje zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. Z kolei głosy strony społecznej przedstawiają m.in. członkowie związków oraz organizacji pozarządowych.

Minister Maciej Wąsik mówi o tym, co udało się wypracować w pierwszej turze konsultacji i wyraża nadzieję, że tym razem uda się osiągnąć porozumienie w kolejnych spornych kwestiach.

– Zmieniliśmy pewne definicje. Zmieniliśmy te zapisy, które w ocenie organizacji pozarządowych były niekorzystne z punktu widzenia dostępu do informacji publicznej, przyjęliśmy te argumenty. Przypomnę, że zrezygnowaliśmy z płacenia za informację przed jej uzyskaniem – to był taki duży postulat organizacji pozarządowych, a także z możliwości odmowy udzielenia informacji, jeżeli ktoś składałby prośby w sposób uporczywy i dezorganizujący pracę urzędu – i myśmy go uwzględnili. Teraz, po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi, planujemy organizację w samorządowcami w komisji wspólnej rządu i samorządu – powiedział Maciej Wąsik.

Związkowcy i pracodawcy przygotowali stanowisko Rady Dialogu Społecznego, w którym skrytykowali proponowane rozwiązania.

Zarzuty dotyczą m.in. trybu konsultacji ustawy, a także zapisów o sygnalistach oraz zobowiązania do umieszczania w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o majątkach organizacji.

Rząd chce, aby ustawa zaczęła obowiązywać najpóźniej od lutego przyszłego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl