fot flickr.com

W życie weszła ustawa o darmowej opiece zdrowotnej dla uczniów

Od czwartku polscy uczniowie mają mieć zagwarantowany darmowy dostęp do opieki pielęgniarskiej i dentystycznej. W życie weszła ustawa o opiece zdrowotnej dla uczniów. Jednak nie każda szkoła jest przygotowana do takiego obowiązku.

Dzięki ustawie o opiece zdrowotnej dla uczniów każda szkoła podstawowa oraz średnia ma zapewnić opiekę medyczną – mówiła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

– Koordynuję te procesy z dużym naciskiem na profilaktykę, promocję zdrowia. Tutaj taką wiodącą rolę mają pielęgniarki – zaznaczyła Józefa Szczurek-Żelazko.

Opieka pielęgniarska w każdej szkole to bardzo ważny zapis – zauważył ksiądz Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich we Wrocławiu.

– Dzieci, które mają w sobie wiele energii, często też ulegają jakimś małym kontuzjom i obecność pielęgniarki, opatrzenie ran, jak najbardziej jest potrzebne – podkreślił ks. Jerzy Babiak.

Placówki szkolne muszą mieć zapewniony również dostęp do profilaktyki dentystycznej.

– Wzmocnienie opieki stomatologicznej, opieki, która ma być dostępna dla wszystkich uczniów niezależnie od miejsca zamieszkania – wskazała Józefa Szczurek-Żelazko.

Na 25 tysięcy polskich szkół tylko 720 posiada gabinety dentystyczne. Jeśli szkoła nie posiada gabinetu pielęgniarskiego lub stomatologicznego, to organ prowadzący szkołę zobowiązany jest do podpisania porozumienia z gabinetem zewnętrznym, finansowanym ze środków publicznych. Takiej formalności dopełniło na razie 7 tysięcy szkół.

Opieki stomatologicznej nie ma jeszcze w gdańskiej szkole podstawowej nr 65. Będziemy szukać najlepszych rozwiązań – zapewniła dyrektor placówki Jolanta Kwiatkowska-Reichel.

– Nie umiem w tej chwili odpowiedzieć, czy w naszej szkole będzie odtworzony gabinet stomatologiczny czy też będziemy zgodnie z ustawą korzystać z gabinetu którejś z przychodni – powiedziała Jolanta Kwiatkowska- Reichel.

Mniejsze miejscowości mogą korzystać z zakupionych w 2017 roku 16-stu dentobusów. Od tego czasu skorzystało z nich ponad 52 tysiące uczniów.

Jak mówiła dyrektor wrocławskiej szkoły podstawowej nr 83 Ewa Nadzieja, szkolna opieka stomatologiczna wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia dzieci.

– Pani stomatolog cztery razy w tygodniu przyjmuje w szkole, prowadzi też badania i działania edukacyjne dla rodziców podczas zebrań – poinformowała Ewa Nadzieja.

Gabinety dentystyczne w szkołach to krok w dobrym kierunku. Próchnica u dzieci i młodzieży to gigantyczny problem zdrowotny. Występuje ona u 95 procent 18-latków.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl