fot. Muzeum Papiernictwa

Duszniki-Zdrój: pieniądze z czasów II wojny światowej na wystawie w Muzeum Papiernictwa

Kilkadziesiąt banknotów z okresu II wojny światowej można zobaczyć od piątku na wystawie w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju (Dolnośląskie). Ekspozycję przygotowano z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na wystawie można zobaczyć m.in. banknoty drukowane przez okupanta w Generalnej Guberni – tzw. „młynarki”, banknoty drukowane przez rząd polski na emigracji w Londynie czy banknoty Getta Łódzkiego tzw. „chaimki”. Prezentowane będą też banknoty władz komunistycznych wydrukowane przez Stalina w 1944 r., a także te, będące w obiegu w obozach jenieckich dla żołnierzy polskich – przekazała Marta Nowicka z Działu Promocji i Wydawnictw Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Na wystawie znalazły się również opisy i prezentacje postaci i wydarzeń istotnych dla polskiej historii okresu drugiej wojny światowej. To m.in. akcja wywiezienia polskiego złota na zachód Europy we wrześniu 1939 r., czy przejęcie 110 mln zł, dokonane przez żołnierzy Armii Krajowej w sierpniu 1943 r.

Banknoty pokazywane na wystawie pochodzą z kolekcji, którą dusznickie muzeum kupiło w ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Muzealne Kolekcje.

Ekspozycję można zwiedzać do 30 listopada.

PAP

drukuj