fot. diecezja.bielsko.pl

[TYLKO U NAS] Ks. dr M. Studenski: Myślę, że każdy dla kogo drogi jest świat i drugi człowiek, musi myśleć o wychowaniu. Wszyscy jesteśmy wychowawcami

Każdy ma odpowiedzialność za wychowanie. Pierwszymi wychowawcami są oczywiście rodzice, a na drugim miejscu myślimy o tych wszystkich, którzy wspomagają rodziców w tym ważnym dziele – o duszpasterzach, wychowawcach szkolnych, nauczycielach. Myślę, że każdy dla kogo drogi jest świat i drugi człowiek, musi myśleć o wychowaniu. Wszyscy jesteśmy wychowawcami – mówił ks. dr Marek Studenski, pedagog, dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezja bielsko-żywiecka, autor materiałów przygotowanych na Tydzień Wychowania w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. W tym roku obchodzony jest od 15 do 21 września, pod hasłem: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J 1, 38). Ks. dr Marek Studenski, pomysłodawca Tygodnia Wychowania, podkreślał, że każdy z nas, dla kogo ważny jest świat i drugi człowiek, jest wychowawcą.

– Tydzień wychowania jest dedykowany wszystkim wychowawcom. Pierwszy Tydzień Wychowania, który odbył się przed 9 laty, przebiegał pod hasłem: „Wszyscy zacznijmy wychowywać” i chcieliśmy wtedy uświadomić, że wychowawcą właściwie jest każdy. Każdy ma odpowiedzialność za wychowanie. Pierwszymi wychowawcami są oczywiście rodzice, a na drugim miejscu myślimy o tych wszystkich, którzy wspomagają rodziców w tym ważnym dziele – o duszpasterzach, wychowawcach szkolnych, nauczycielach. Myślę, że każdy dla kogo drogi jest świat i drugi człowiek, musi myśleć o wychowaniu. Wszyscy jesteśmy wychowawcami – mówił ks. dr Marek Studenski.

Zdaniem rozmówcy Radia Maryja, pierwsze sześć lat w życiu dziecka to okres newralgiczny, w czasie którego rodzice powinni wpajać dziecku chrześcijańskie wartości.

– Jeżeli przegapimy ten pierwszy okres rozwojowy w życiu dziecka, to potem straty są nie do nadrobienia. Bardzo często rodzice są zapracowani (…), bardzo często są nieobecni na tym pierwszym etapie życia dziecka. Potem, kiedy rodzice dochodzą do wniosku, że za mało byli przy dziecku, już jest za późno. Chodzi o to, żeby młodzi rodzice uświadamiali sobie, jaki to jest newralgiczny okres – zauważył autor materiałów przygotowanych na Tydzień Wychowania.

W ramach Tygodnia Wychowania zostały przygotowane materiały zawierające katechezy dla dzieci i rodziców, rozważania i modlitwy na poszczególne dni.

– Te materiały zostały przesłane do każdej polskiej parafii w postaci wydanej teczki pomocy, ale są też dostępne na stronie internetowej tydzienwychowania.pl. Tam każdy może je przeczytać. Każdy dzień wychowania ma swoją myśl przewodnią. W tym roku są to słowa: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” z I rozdziału ewangelii św. Jana – poinformował rozmówca Radia Maryja.

Ks. dr Marek Studenski wskazał na dwa kluczowe cele Tygodnia Wychowania. Pierwszym z nich jest uświadomienie sobie, jak ważne w życiu dziecka jest doświadczanie bycia z Jezusem, a drugim głoszenie kerygmatu.

– Pierwsza naczelna zasada wychowania w wierze to jest umożliwić dziecku od najmłodszych lat – zwłaszcza w domu rodzinnym, ale także w szkole na katechezie – doświadczania bycia z Jezusem. (…) Pierwszy cel tego tygodnia to uświadomić wszystkim wychowawcom, sami też powinniśmy sobie uświadomić, jak ważne jest doświadczanie obecności Boga w naszym życiu. A drugi, to kerygmat. Papież Franciszek (…) napisał, że właściwie cała formacja chrześcijańska sprowadza się do tego jednego – do kerygmatu, czyli przesłania, że Jezus Chrystus przeszedł mękę, śmierć na krzyżu, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia – podkreślał pedagog.

Zdaniem rozmówcy Radia Maryja, to od nas zależy, czy nasze dzieci będą w przyszłości aktywnie uczestniczyć w modlitwie i Mszy świętej.

– To od nas zależy, czy nasze piękne kościoły, świątynie, parafie będą tętniły dalej życiem za 10, 20 lat. My się możemy uczyć na błędach, bo widzimy, do czego doszło w krajach Europy Zachodniej, gdzie ławki w kościele w niedzielę świecą pustkami – powiedział ks. dr Marek Studenski.

Całość rozmowy z ks. dr. Markiem Studenskim można odsłuchać [tutaj]

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl