PAP/Marcin Gadomski

W wielu miejscach w Polsce obchodzono 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej

84 lata temu o poranku Niemcy rozpoczęły najstraszliwszą i najkrwawszą w dziejach ludzkości wojnę. Tradycyjnie na Westerplatte, w Wieluniu i w wielu innych miejscach Polski odbyły się uroczystości rocznicowe. 

Wieluń, godzina 4.40. Wszyscy mieszkańcy – zwykli, bezbronni ludzie – jeszcze śpią. Nim nastał świt, niemieckie samoloty Luftwaffe na szpital Wszystkich Świętych zrzucają pierwsze bomby. W nalocie giną 32 osoby – pacjenci i personel szpitala. To pierwsze ofiary II wojny światowej. Mijają 84 lata od dnia, który na zawsze zapisał się na kartach historii Polski i całego świata. W piątek o poranku odbyły się tam uroczystości rocznicowe. Uczestniczył w nich premier Mateusz Morawiecki.

– Sensem ataku na Wieluń i mordowania cywilnej ludności było zastraszenie, zniszczenie i unicestwienie – podkreślał szef rządu.

Unicestwienie całej Polski i jej narodu – taki plan miał Adolf Hitler. Dźwięk syren alarmowych o poranku rozbrzmiał nie tylko w Wieluniu, ale tradycyjnie również na Westerplatte.

1 września 1939 roku o godzinie 4.45 niemiecki pancernik podjął atak na Wojskową Składnicę Tranzytową. Polscy żołnierze rozpoczęli bohaterską obronę.

Niemiecka napaść na Polskę  poprzedzona została zdradzieckim paktem – paktem Ribbentrop-Mołotow. Porozumienie podpisali ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i sowieckiej Rosji. Przypomniał o tym minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

– Doszło w konsekwencji do kolejnego, czwartego rozbioru Polski. Dziś, jak co roku, upamiętniamy wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę – powiedział szef MON.  

Symbolem tej pamięci był Znicz Pokoju. Zapaliła go sztafeta pokoleń.

Dziś, by nie powtórzył się scenariusz ani z 1 września 1939 roku, ani z 24 lutego 2022 roku, kiedy to Rosja rozpoczęła i nadal prowadzi działania zbrojne na Ukrainie, Polska konsekwentnie wzmacnia potencjał swojej armii. Nie po to, by walczyć, ale po to, by nikt nie odważył się nas więcej zaatakować – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Musimy pokazywać, że jesteśmy gotowi. Musimy cały czas zachowywać gotowość i odpowiedzialność. I to jest dzisiaj nasz najważniejszy patriotyczny obowiązek wobec ojczyzny i wobec tych, którzy będą ją stanowili w przyszłości. To jest nasze zobowiązanie wobec wszystkich tych, którzy w przeszłości o nią walczyli i za nią polegli – zaznaczył prezydent.

Z Westerplatte w intencji pokoju popłynęła modlitwa.

 

– Niech już nie będzie więc wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotuakcentował ks. bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego.

Odczytany został również uroczysty Apel Pamięci.

Barbarzyńskie wrześniowe naloty na kolejne miasta dobitnie pokazywały, że Niemcy nie liczyli się z ofiarami wśród ludności cywilnej. Tak było na przykład w przypadku Frampolu na Lubelszczyźnie, który (podobnie jak Wieluń) nie był celem wojskowym.

– On został zbombardowany, dlatego że z powietrza przypominał prostokąt, który – być może – wyglądał jak celownik optyczny i tam niemieccy piloci urządzili sobie zawody w celowaniu bombami, nie licząc się kompletnie z tym, że przy okazji mordują ludność cywilną – zauważył Rafał Michalski, historyk IPN w Katowicach.

Tam w piątkowych uroczystościach rocznicowych uczestniczyła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu.

– My chcemy pamiętać o innych małych miasteczkach, które były w sposób okrutny bombardowane i niszczone przez niemieckie lotnictwo. Frampol był takim przykładem. Kilka razy dziennie naloty, bomby, które zrównały Frampol niemalże z ziemią – mówiła Elżbieta Witek.

W trakcie II wojny światowej z rąk Sowietów i Niemców zginęło ponad sześć milionów polskich obywateli.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl