fot. PAP/Jacek Turczyk

W Warszawie trwają obchody VIII Święta Dziękczynienia

W Warszawie trwają centralne obchody VIII Święta Dziękczynienia. W tym roku odbywa się ono pod hasłem: Królowo Rodzin – dziękujemy, zawierzamy.

Tegoroczne obchody VIII Święta Dziękczynienia zbiegły się z zakończeniem peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po archidiecezji warszawskiej.

Rano z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszyła procesja z kopią cudownego wizerunku, która dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Tam w południe uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski. W koncelebrze uczestniczyli także przedstawiciele Episkopatu Polski.

W homilii Prymas Polski zwracał uwagę na rodzinę, która współcześnie spychana jest na margines. „A tylko ona jest gwarantem trwałych więzi społecznych” – zaznaczał. Jest ona szkołą i gwarancją dobra wspólnego – mówił.

Nie możemy pozwolić na próby zrównania małżeństwa i rodziny z takimi formami wspólnego życia, które nimi nie są – apelował Prymas Polski. Ks. abp Wojciech Polak. podkreślił, że dramat rodziny rozpoczyna się wtedy gdy traci ona z oczu Chrystusa.

– Błagamy Cię o to za pośrednictwem Maryi Królowej Rodzin, aby Kościół w naszej ojczyźnie i pośród wszystkich narodów ziemi mógł owocnie spełniać swoje posłannictwo w rodzinach i przez rodziny – tymi słowami modlił się ks. abp Wojciech Polak.

Po Mszy Świętej, ks. kard. Kazimierz Nycz odmówił Akt Zawierzenia Bożej Opatrzności, powierzając Bogu przez ręce Maryi wszystkie polskie rodziny.

– Zawierzamy Ci Polską młodzież, by nie bała się przyjąć powołania do pójścia za Chrystusem, czy to w życiu małżeńskim czy też na drodze życia kapłańskiego bądź zakonnego – tymi słowami ks. kard. Kazimierz Nycz powierzył Bogu wszystkie polskie rodziny.

W uroczystość VIII Święta Dziękczynienia zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci i rodzin. Wieczorem odbędą się tam koncerty muzyki chrześcijańskiej, które o godz. 21.00 zakończy modlitwa uwielbienia. O godz. 21.30 odbędzie się nabożeństwo czerwcowe.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj