Nigeria: 16 osób zabitych w wybuchu bomby

16 osób zginęło w wybuchu bomby na targu bydła w sobotę wieczorem w stanie Borno na północnym wschodzie Nigerii – poinformowały w niedzielę źródła wojskowe i medyczne. 

Nikt do tej pory nie przyznał się do ataku, lecz sprawcami zamachów w tej części kraju są głównie dżihadyści z ugrupowania Boko Haram. Byli oni we wtorek sprawcami samobójczego zamachu na targu w mieście Maiduguri, w którym zginęło co najmniej 30 osób.

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku islamistycznej rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęło wiele tysięcy osób. Licząca 170 mln ludności Nigeria jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

Nowy prezydent Nigerii Muhammadu Buhari zapowiedział ostateczną rozprawę z Boko Haram. Chce on przenieść ze stolicy – Abudży – do Maiduguri centralę dowodzenia operacjami militarnymi przeciwko islamistom.

PAP/RIRM

drukuj