fot. PAP/EPA

Nigeria: Porywacze uwolnili uczennice ze stanu Zamfara

Władze stanu Zamfara w północno-zachodniej Nigerii oznajmiły we wtorek, że miejscowa grupa przestępcza wypuściła porwane w piątek uczennice ze szkoły średniej w mieście Jangebe. Nie podano liczby uwolnionych dziewcząt; wcześniejsze doniesienia mówiły o porwaniu 317 osób.

„Chwała Bogu! Z radosnym sercem ogłaszam uwolnienie porwanych uczennic ze szkoły w Jangebe” – napisał na Twitterze gubernator stanu, Bello Matawalle, dodając, że do uwolnienia doszło po „pokonaniu kilku przeszkód podłożonych przeciwko naszym wysiłkom”. Polityk załączył do wpisu zdjęcia uczennic wychodzących ze szkolnych autobusów.

W poniedziałek agencja AFP informowała, że władze stanu podjęły negocjacje z porywaczami, zaś rząd Nigerii przysłał na miejsce delegację, by pomóc w uwolnieniu uczennic.

Do piątkowego ataku na szkołę w Zamfarze doszło tydzień po tym, jak gubernator stanu ogłosił amnestię dla bandytów oskarżonych o serię porwań i ataki na lokalne wioski.

W ostatnich miesiącach nasiliła się liczba porwań dokonywanych przez uzbrojone gangi. W połowie lutego z internatu w stanie Niger uprowadzono 27 uczniów, którzy zostali uwolnieni w sobotę. Z kolei w grudniu porwano ponad 300 chłopców ze szkoły w Kankarze, w stanie Katsina. Porwań dla okupu coraz częściej dokonują gangi, które przejęły tę taktykę od grasujących na północy Nigerii dżihadystów.

PAP

drukuj