PAP/Leszek Szymański

W Warszawie przyznano nagrody im. Oskara Kolberga

Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody imienia Oskara Kolberga. To najbardziej prestiżowa nagroda za zasługi dla kultury ludowej.

Oskar Kolberg był wybitnym polskim etnografem, folklorystą i kompozytorem. To jedna z najbardziej zasłużonych postaci dla polskiej kultury. Gromadził dokumentację folklorystyczną i etnograficzną. Opublikował dziesiątki tomów monografii regionalnych, artykułów i utworów muzycznych. Zawsze inspirował naukowców, badacz i twórców kultury ludowej. W 1974 roku ustanowiono specjalną nagrodę jego imienia.

– To wyróżnienie w dziedzinie polskiej kultury ludowej o najwyższym prestiżu i najdłuższym okresie przyznawania – mówił Krzysztof Trebunia-Tutka, podhalański muzyk.

Co roku nagroda im. Oskara Kolberga trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej.

– To wielki honor, że możemy już prawie 50 lat na gali Oskara Kolberga honorować najważniejszych, najwspanialszych, którzy praktykują, niosą kulturę ludową i tradycyjną, a także przechowywali ją w trudnych czasach – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

To wsparcie – jak wskazał wicepremier – jest teraz systematycznie rozwijane. Powstaje wiele nowych instytucji i programów wsparcia. To ważne, bo twórcy kultury ludowej posiadają wielką misję – podkreślał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.

– To jest przechowanie tradycji, które są bardzo ważne w budowaniu patriotyzmu i tożsamości, żebyśmy pamiętali zawsze, skąd wychodzimy, gdzie są nasze korzenie i w jakim kierunku zmierzamy – zaakcentował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wśród uhonorowanych znalazła się Elżbieta Wójtowicz, literat ludowa.

– To dla nas ogromny zaszczyt, ale też zachęta do dalszej pracy – wskazała Elżbieta Wójtowicz.

Pani Elżbieta jest także autorem scenariuszy widowisk obrzędowych, aktorem i gawędziarką. Organizuje także warsztaty gwary. Pasją do kultury ludowej zaraziła ją jej mama.

– Zrozumiałam, że muszę to przekazywać dalej. To właśnie czynie i daje mi to wiele satysfakcji, kiedy młodzi się gromadzą, gdy zbieramy skarby ludowej kultury – podsumowała Elżbieta Wójtowicz.

Dzięki wszystkim osobom, które zostały uhonorowane nagrodą im. Oskara Kolberga, skarby naszej ludowej kultury mogą przetrwać.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl