W Warszawie pod hasłem „Tu jest Europa!” przeszła Parada Schumana

Ulicami Warszawy przeszła w sobotę 17. proeuropejska Parada Schumana, w której maszerowało kilka tysięcy ludzi, głównie młodzież. Towarzyszyło jej Miasteczko Schumana, czyli edukacyjny festyn uliczny.

„Parada Schumana, którą organizujemy co roku w okolicy 9 maja, to świętowanie +Dnia Europy+. Tego dnia, 66 lat temu Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, złożył propozycję powołania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, stanowiącej fundament dzisiejszej Unii Europejskiej. Zawsze celebruje się wtedy wartość integracji europejskiej” – powiedział prezes Fundacji Schumana Marcin Zaborowski.

Trasa Parady przebiegała od Krakowskiego Przedmieścia, przez ulice Miodową, Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską, by wrócić na Krakowskie Przedmieście w pobliżu kościoła św. Anny, gdzie do 15.30 można było odwiedzać Miasteczko Schumana.

Tegoroczna Parada szła pod hasłem: „Tu jest Europa!”. Przedstawicielstwo KE promowało podczas Parady swoje akcje pod hasłem #Mobilni. W Miasteczku można było dowiedzieć się m.in., jak podjąć pracę za granicą, założyć firmę czy studiować w krajach UE.

W Miasteczku można było również posłuchać otwartych debat o wyzwaniach, które stanęły przed wspólnotą europejską: o przyszłości Strefy Schengen, kryzysie migracyjnym w UE i Polsce oraz mobilności zawodowej i edukacyjnej.

Organizatorzy podkreślali, że Parada Schumana jest manifestacją obywatelską, niezwiązaną z ugrupowaniami politycznymi i nie należy jej łączyć z innymi sobotnim marszami.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl