fot. PAP/EPA

Premier UK: Do końca marca rząd uruchomi procedurę wyjścia z UE

Do końca marca 2017 roku brytyjski rząd uruchomi procedurę wystąpienia z Unii Europejskiej – zapowiedziała w niedzielę premier Theresa May na konferencji Partii Konserwatywnej. Polityk podkreśliła, że wynik czerwcowego referendum w tej sprawie jest nieodwracalny.

W wystąpieniu otwierającym coroczną konferencję torysów zapowiedziała, że decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie Brexitu nie będzie poddana pod głosowanie w parlamencie. „Decyzja zapadła” – podkreśliła, tłumacząc, że politycy, którzy uznają, że możliwe jest zignorowanie wyniku referendum, są w błędzie.

Jednocześnie odrzuciła wezwania do jednostronnego wyjścia z UE, podkreślając, że byłoby to szkodliwe dla brytyjskiej gospodarki i pozycji politycznej w świecie. „Nie będzie jednak zbędnych opóźnień” – zapowiedziała.

Od referendum z 23 czerwca, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE, wielu przedstawicieli instytucji unijnych i krajów członkowskich bezskutecznie wzywało brytyjski rząd, by jak najszybciej uruchomił artykuł 50. traktatu UE.

PAP/RIRM

drukuj