fot. PAP/EPA

Wlk. Brytania: Rozwód z UE bez porozumienia? Dziś decyzja

Brytyjska Izba Gmin będzie głosować dziś nad porozumieniem w sprawie warunków Brexitu i najprawdopodobniej je odrzuci. Jeżeli tak się stanie, Wielka Brytania 29 marca opuści Wspólnotę bez żadnego porozumienia. Decyzja, jaką w tej sprawie podejmie Londyn, będzie przedmiotem obrad Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani zebrali się wczoraj pierwszy raz w Nowym Roku.

Warunki umowy ws. Brexitu Londyn wynegocjował z Komisją Europejską w listopadzie ub.r. Roboczą wersję porozumienia zaakceptowała brytyjska premier Theresa May. Umowa wzbudziła jednak wiele kontrowersji w samym Londynie. W geście sprzeciwu wobec niej z funkcji zrezygnowało kilku brytyjskich ministrów.

Wiceprzewodniczący PE europoseł Zdzisław Krasnodębski uważa, że brytyjskie społeczeństwo jest i będzie podzielone w sprawie Brexitu.

Musimy poczekać na brytyjskie decyzje. Z tego co wiem, jest bardzo duża część, która odrzuca to porozumienie. Jak wiemy, są tacy, którzy chcą odwrócenia całego procesu. Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja, to społeczeństwo brytyjskie będzie bardzo podzielone – zaznacza prof. Krasnodębski.

Brytyjska premier Theresa May zaapelowała wczoraj w liście do przywódców UE o udzielenie dalszych gwarancji dotyczących statusu Irlandii Północnej w obliczu planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Szef KE Jean-Claude Juncker i szef Rady Europejskiej Donald Tusk w odpowiedzi podkreślili, że ,,umowa rozwodowa” nie podlega zmianom.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl