PAP/EPA

W UE powstaną centra kontroli migrantów

Przywódcy państw i rządów krajów unijnych uzgodnili podczas nocnych negocjacji, że w państwach Unii Europejskiej powstaną centra kontroli migrantów. Natomiast poza „28” – zlokalizowane będą ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków.

Politycy ustalili, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak żadnych kwot, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności. Gwarancji w tej sprawie domagała się Polska i kilka innych krajów unijnych, m.in. z Grupy Wyszehradzkiej.

W centrach kontrolnych w państwach UE migranci ekonomiczni, którzy będą odsyłani do krajów pochodzenia, mają być oddzielani od osób mających szansę na przyznanie ochrony międzynarodowej, tj. uchodźców. Tylko ci drudzy będą podlegali rozdziałowi pomiędzy zainteresowane państwa członkowskie.

Szefowie państw i rządów uzgodnili też kwestie finansowania funduszu na rzecz Afryki, w którym brakowało 500 mln euro.

„To bardzo dobry kompromis. Osiągnęliśmy to, co zakładaliśmy. Są zapisy na temat relokacji na zasadzie dobrowolności” – mówił premier Mateusz Morawiecki w Brukseli. Zadowolenie z uzgodnień wyrazili też kanclerz Niemiec, prezydent Francji oraz premier Włoch.

RIRM

drukuj