fot. PAP/Rafał Guz

W. Skurkiewicz: Samolot Gulfstream za kilka tygodni będzie gotowy do przewozu VIP-ów

Samolot Gulfstream za kilka tygodni będzie gotowy do przewozu najważniejszych osób w państwie – poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Polityk był pytany przez dziennikarzy o zakupione dla VIP-ów maszyny w kontekście ostatniej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA.

Powrót pary prezydenckiej do Polski opóźnił się o jeden dzień. Powodem tego był odwołany przez PLL LOT rejs z Chicago do Warszawy. Na decyzję wpłynęły problemy techniczne. W konsekwencji prezydent wraz z małżonką dopiero dziś wrócili do Polski.

Jak tłumaczy wiceminister Wojciech Skurkiewicz, zanim rządowe samoloty zakupione dla VIP–ów będą mogły służyć m.in. parze prezydenckiej, muszą przejść szereg testów.

Kiedy mówimy o samolotach dla VIP-ów – mniejszych i dużych – to musimy też mieć świadomość, że przede wszystkim te samoloty, które już są w służbie, powinny mieć odpowiednie godziny nalotów oraz odpowiednie przygotowanie załóg, które przewożą najważniejsze osoby w państwie. Póki co jeszcze nie byłyby pewnie gotowe do tego, żeby lecieć w tak daleką podróż za Ocean, bo mówimy o tym małym samolocie i w tak daleką podróż mógłby on lecieć z ograniczoną załogą – wskazuje Wojciech Skurkiewicz.

Resort obrony narodowej podpisał umowę w sumie na 5 samolotów dla VIP-ów. Dwa małe amerykańskiej firmy Gulfstream oraz trzy średnie wielkości Boeingi 737.

Inwestycja została podjęte za rządów byłego szefa MON Antoniego Macierewicza.

RIRM

drukuj