[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: W NATO i UE jesteśmy nie tylko biorcą, ale też dawcą bezpieczeństwa

Chcemy (…) uczcić 20 lat w NATO oraz 15 lat w UE. Jesteśmy w tych sojuszach nie tylko biorcą bezpieczeństwa, ale i dawcą. Chcemy to przez tę defiladę pokazać – powiedział o jutrzejszej defiladzie wojskowej w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. Wydarzenie odbędzie się 3 maja o godzinie 14.00 na Wisłostradzie.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w Warszawie cztery nominacje na pierwszy stopień generalski w wojsku. Podkreślał konieczność dalszej modernizacji Sił Zbrojnych.

– To był szczególny dzień dla wojska, żołnierzy, polskiej armii. Ten dzisiejszy dzień jest szczególny również dlatego, że polskie wojsko podtrzymuje tradycje narodowe i jest przywiązane do naszych barw, a przecież w przededniu Święta Konstytucji 3 Maja obchodzimy Dzień Flagi. Do tej pory było też tak, że żołnierze, którzy uczestniczyli w uroczystościach państwowych, nie śpiewali hymnu. Od kilku miesięcy mogą już to robić, bo umożliwił im to minister Mariusz Błaszczak – podkreślił Wojciech Skurkiewicz.

W piątek odbędzie się defilada wojskowa „Silni w sojuszach” z okazji 20-lecia członkostwa Polski w NATO.

– Tę defiladę organizuje MON. Kluczową rolę będą odgrywały siły zbrojne, ale do udziału zaprosiliśmy także funkcjonariuszy podległych szefowi MSWiA, bo będą to również pokazy policji, straży granicznej, służb zabezpieczających najważniejsze osoby w państwie, czyli SOP-u. W tym pokazie będą uczestniczyły również siły powietrzne. Defilada rozpocznie się na Wisłostradzie o godzinie 14.00 – zaznaczył wiceminister obrony narodowej.
– Chcemy w ten sposób uczcić 20 lat w NATO oraz 15 lat w UE. Jesteśmy w tych sojuszach nie tylko biorcą bezpieczeństwa, ale i dawcą. Chcemy to przez tę defiladę pokazać – dodał.

W defiladzie będą brali udział nie tylko polscy żołnierze.

– Sama nazwa tego wydarzenia wskazuje „Silni w sojuszach”. Będą Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci, żołnierze, którzy dzielą z nami los na misjach – powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Całość rozmowy z wiceministrem Wojciechem Skurkiewiczem dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj