[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Stoimy od wielu miesięcy na stanowisku, że zmiany, które wprowadza polski rząd, są absolutnie w zgodzie z polską konstytucją

My stoimy już od wielu miesięcy na stanowisku, że te zmiany, które wprowadza polski rząd, są absolutnie w zgodzie z polskim prawodawstwem oraz polską konstytucją – mówił w rozmowie z redaktorem Szymonem Kozupą z TV Trwam News wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

W odpowiedzi na grudniowe rekomendacje Komisji Europejskiej w sprawie praworządności, rząd odrzucił zarzuty stawiane polskim władzom w związku ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości. Jak przekonywał m.in. Wojciech Skurkiewicz, „my stoimy już od wielu miesięcy na stanowisku, że te zmiany, które wprowadza polski rząd, są absolutnie w zgodzie z polskim prawodawstwem oraz polską konstytucją”. Te rozwiązania są również znane w prawodawstwie wielu państw członkowskich Unii Europejskiej – dodał.

– My czerpiemy z tego prawodawstwa członków UE i to nie jest nic nadzwyczajnego. Proszę zauważyć, że te informacje, które przekazujemy do Brukseli na przestrzeni ostatnich dni (…) wskazują jednoznacznie, że jako strona polska, jako polski rząd, jako polski parlament mamy prawo do stanowienia prawa w oparciu o przepisy polskiej konstytucji. (…) Rozmowy, które polski rząd prowadzi z Komisją Europejską przynoszą rezultat. Wczoraj Angela Merkel jednoznacznie stwierdziła, że sprawa dotycząca praworządności w Polsce (…) jest wewnętrzną sprawą Polski. Cieszę się, że to mocno wybrzmiało również w Warszawie – powiedział.

Polityk zaznaczył, że w związku z procedurą artykułu 7 Unii Europejskiej wobec Polski „mamy wielu sprzymierzeńców, którzy również twierdzą, że art. 7 nie powinien być uruchamiany w stosunku do Polski, bo w Polsce nic takiego nadzwyczajnego się nie wydarzyło”.

– Wielu uważało – w tym polska opozycja – że Polska będzie osamotniona, jeżeli chodzi o uruchomienie art. 7, ponieważ zapewne inne państwa UE poprą KE w tym zakresie. Okazuje się, że mamy wielu sprzymierzeńców, którzy również twierdzą, że art. 7 nie powinien być uruchamiany w stosunku do Polski, bo w Polsce nic takiego nadzwyczajnego się nie wydarzyło na przestrzeni ostatnich. To już nie tylko Węgrzy, ale także kraje nadbałtyckie jednoznacznie wskazują, że nie poprą art. 7 przeciwko Polsce – wskazał.

Zapytany o słowa rzecznika Platformy Obywatelskiej Jana Grabca, że jeśli Polska nie wycofa się ze zmian w sądownictwie, to będą one budowane na kłamstwie, wiceminister odparł, że „to jest taka narracja, której bez wątpienia chciałaby Platforma Obywatelska. To jest taka narracja, która wpisuje się również w głos i wypowiedzi pani Róży Thun”.

– PO nie może się pogodzić z tym, że Angela Merkel na jedną z pierwszych zagranicznych wizyt wybrała właśnie Warszawę. Nie Madryt, nie Rzym, ale najpierw był Paryż, a na drugim miejscu od razu Polska. Poprzedzone to było wizytą w naszym kraju szefa niemieckiej dyplomacji. (…) Relacje z Niemcami naprawdę są dobre, są partnerskie i ta współpraca sąsiedzka jest na dobrym poziomie – mówił Wojciech Skurkiewicz. 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl