W Senacie o finansach publicznych

Senat na rozpoczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu zajmie się m.in. nowelą ustawy o finansach publicznych, zawieszającą 50-proc. próg ostrożnościowy.

Ustawa przewiduje zawieszenie do końca roku sankcji nakładanych na finanse publiczne po przekroczeniu tzw. pierwszego progu ostrożnościowego, gdy relacja długu publicznego do PKB przekracza 50 proc.

Senatorowie PiS przygotowali wniosek mniejszości w tej sprawie – mówi senator Grzegorz Bierecki.

Jestem senatorem sprawozdawcą wniosku mniejszości i będę argumentował za odrzuceniem tego projektu. Choć mam poczucie, że pracujemy nad projektem, który ma konwalidować sytuację. Wygląda na to, że progi są już dawno przekroczone i tak naprawdę chodzi tylko o to, żeby ci, którzy doprowadzili do tej sytuacji uniknęli sankcji wpisanych w ustawach – powiedział senator Grzegorz Bierecki.

Senatorowie zdecydują też, czy wyrazić zgodę na powołanie byłego ministra sprawiedliwości i posła PO Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa NIK. Sejm wybrał Kwiatkowskiego w sierpniu – głosami przede wszystkim PO, PSL i SLD – na nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Niewątpliwie mamy do czynienia z sytuacją, że aktywny polityk ma stanąć na czele głównej instytucji państwowej przeznaczonej do kontroli państwa, rządzonego przez jego partyjnych kolegów. W związku z tym rodzi się pytanie, czy pan Krzysztof Kwiatkowski na tym stanowisku nie będzie aby pilnował interesów Platformy Obywatelskiej, zamiast skupić się na merytorycznej działalności prezesa NIK. Głosowanie jest tajne, ale sądzę, że z tego komentarza jasno wynika, jakie stanowisko w tej sprawie zajmą senatorowie Prawa i Sprawiedliwości – powiedział senator Jan Maria Jackowski.

 

RIRM

drukuj