fot. flickr.com

„Rzeczpospolita”: Oszustwo na przedwojenną spółkę

Adwokat i kupiec roszczeń z zarzutami za próbę przejęcia wartej 714 mln złotych ziemi należącej do przedwojennej spółki; od maja obaj są w areszcie – informuje „Rzeczpospolita”.

Maciej M. to jeden z najbardziej znanych w stolicy biznesmenów skupujących roszczenia od znacjonalizowanych nieruchomości. Andrzej M. jest adwokatem specjalizującym się w sprawach reprywatyzacyjnych. W 2006 roku reaktywował przedwojenną firmę Monzap. Wskrzeszona spółka pod nazwą Monzap S. A. miała zajmować się m.in. obrotem nieruchomościami.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, do już ciążących na nich zarzutów doszedł nowy, dotyczący spektakularnej próby przejęcia metodą na kuratora z Karaibów wartych fortunę gruntów Warszawie.

„W sierpniu Andrzejowi M. i Maciejowi M. postawiliśmy zarzut usiłowania doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości 714 mln zł, czyli usiłowania dokonania oszustwa” – mówi Piotr Kowalczyk, szef Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, która prowadzi większość śledztw związanych z tzw. dziką reprywatyzacją w stolicy.

Jak twierdzą śledczy, mecenas i biznesmen chcieli przejąć tereny obecnych ogródków działkowych, znajdujących się w dzielnicy Mokotów w obrębie ulic Piaseczyńska, Idzikowskiego i Sobieskiego. Jest to niezwykle atrakcyjny teren o powierzchni ok. 20 hektarów.

PAP/RIRM

drukuj