fot. twitter.com/KancelariaSejmu

W Sejmie obraduje tzw. okrągły stół poświęcony wyborom prezydenckim

W Sejmie obraduje tzw. okrągły stół poświęcony wyborom prezydenckim. W rozmowach – jak zapowiadał szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski – uczestniczą wszystkie ugrupowania parlamentarne.

Według Lewicy spotkanie ma na celu omówienie, jak w Polsce przeprowadzić uczciwe, bezpośrednie i konstytucyjne wybory, które nie będą nikogo dzieliły.

Przed posiedzeniem nie postawiono żadnych warunków wstępnych. W tzw. okrągłym stole z ramienia Zjednoczonej Prawicy uczestniczy m.in. poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek.

Polityk, który jest wnioskodawcą przyjętego przez Sejm projektu PiS ws. wyborów prezydenckich w 2020 r., zwrócił uwagę, że pewną wytyczną w rozmowach może być rozkład głosów podczas wczorajszego głosowania.

– Fakt, że Lewica organizuje takie obrady i fakt, że wczoraj Lewica wstrzymała się od głosu, a zatem nie była przeciwko naszemu projektowi ustawy. Podobnie zrobiło Polskie Stronnictwo Ludowe. A Konfederacja uznała, że nasza ustawa jest dobra i zagłosowała za. Pokazuje tylko, że jest jakaś płaszczyzna do rozmowy i współpracy na opozycji. Mamy taką nadzieję. Ale ponieważ, że mieliśmy taką nadzieje wcześniej i nie przypuszczaliśmy, że można być tak nieodpowiedzialnym, żeby nie dopuścić do głosowania 10 maja obstrukcją w Senacie i w samorządach – nie przekazując spisu wyborców. Więc teraz mają to doświadczenie już bardzo niedobre dla ustroju państwa. Uchwaliliśmy tę ustawę wczoraj pełną bezpieczników, które uniezależniają państwo polskie od obstrukcji tego czy innego środowiska – wskazał Przemysław Czarnek.

Poseł dodał, że barierą nie do przesunięcia jest fakt, że kolejna kadencja rozpoczyna się 7 sierpnia i do tego czasu musi zostać wybrany prezydent.

Sejm uchwalił wczoraj ustawę ws. tegorocznych wyborów prezydenckich. [czytaj więcej]

Według nowych przepisów głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też można – na wniosek – oddać głos korespondencyjnie.

Najbardziej prawdopodobnym terminem wyborów jest przełom czerwca i lipca.

RIRM

drukuj