fot. twitter.com/tpietrasienski

W przyszłym roku ruszy transport gazu LNG ze Świnoujścia do Oświęcimia

PKP Cargo i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisały list intencyjny w sprawie transportu gazu LNG. Pierwszy ładunek ze Świnoujścia do Oświęcimia wyruszy już w przyszłym roku.

PKP Cargo oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nawiązały współpracę. Podczas kongresu gospodarczego w Jasionce spółki podpisały list intencyjny, który określa trzy główne punkty kooperacji.

 – Po pierwsze, to ustanowienie partnerstwa strategicznego w przewozie skroplonego gazu LNG, drugi element – uruchomienie pierwszych pilotażowych przewozów pomiędzy Świnoujściem a Oświęcimiem. I trzeci – współpraca przy tworzeniu centrów przeładunkowych gazu LNG na naszych terminalach – mówił Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Dotychczas surowiec transportowany był do odbiorców za pomocą autocystern. Dzięki współpracy z PKP Cargo PGNiG będzie mogło zoptymalizować koszty transportu.

– To oznacza, że nasza oferta będzie bardziej konkurencyjna, a więc nasi końcowi klienci będą mieli dzięki temu większą konkurencyjność na rynku – powiedział Henryk Mucha prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Obecnie w Polsce i sąsiednich państwach rośnie zapotrzebowanie na skroplony gaz.

– Ustanowienie partnerstwa strategicznego daje szansę wykorzystania niszy pojawiającej się na rynku – podsumował Czesław Warsewicz.

Pierwsze pilotażowe przewozy gazu LNG przy udziale PKP Cargo rozpoczną się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

TV Trwam News

drukuj