PAP/Marcin Bielecki

Świnoujście: Na latarni morskiej załopotała potężna biało-czerwona flaga

Na latarni morskiej w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) załopotała w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej licząca 640 metrów kwadratowych biało-czerwona flaga. Widoczna jest z odległości nawet kilkunastu kilometrów.

„Flaga została wciągnięta na latarnię przed południem” – powiedział w niedzielę prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej Piotr Piwowarczyk.

„Cała operacja przebiegła sprawnie. Największe problemy przy wciąganiu tak potężnej flagi stanowi silny wiatr, ale warunki pogodowe były na szczęście dobre i udało się umieścić ją na latarni bez problemu” – dodał.

Wciągnięta na latarnię flaga liczy 640 metrów kwadratowych powierzchni i tym samym udało się pobić rekord księgi Guinnessa w wielkości powiewającej flagi w barwach narodowych – powiedział Piotr Piwowarczyk. Jak dodał, to największa powiewająca flaga na świecie.

Flaga widoczna jest z odległości nawet kilkunastu kilometrów.

„Pierwszą biało-czerwoną flagę na latarni morskiej w Świnoujściu zawiesił polski latarnik w 1947 r. po przejęciu jej od sowieckiego garnizonu” – powiedział Piotr Piwowarczyk. Jak dodał, „flaga miała wtedy odstraszać szabrowników i była znakiem obecności polskiej administracji morskiej na zachodnim wybrzeżu Bałtyku”.

Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższą ceglaną latarnią morską na świecie. Zbudowana w 1857 r. ma wysokość 68 metrów i cały czas stoi straży bezpieczeństwa wrót Odry i Polski.

PAP

drukuj