PAP/Leszek Szymański

Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dziś swoje święto obchodzą Polacy rozsiani po całym świecie. Od 2002 roku 2 maja to Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Rola Polonii w historii naszej Ojczyzny jest nie do przecenienia.

– To nie tylko była potężna siła intelektualna, ale to był pewien wzorzec moralny, etyczny – to był punkt odniesienia. To było oparcie – powiedział Jacek Bury, działacz społeczny.

To właśnie w podziękowaniu za ogromny dorobek i wkład Polonii w odzyskanie przez Polskę niepodległości, a także wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc ojczyźnie w najtrudniejszych dziejowych momentach został ustanowiony Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy odbyły się na dziedzińcu Belwederu. Prezydent wręczył dziś odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w pracy na rzecz środowisk polonijnych i promowania polskiej kultury oraz historii. [czytaj więcej]

– Dziękuję z całego serca wszystkim odznaczonym za tę niezwykłą działalność, którą realizujecie, często ryzykując życie na terenie, gdzie toczy się wojna – akcentował prezydent Andrzej Duda.

– Te wysokie odznaczenia państwowe są wyrazem uznania, ale przede wszystkim wdzięczności za działania, które podejmują Państwo, by polskość trwała, by przekazywać ją młodemu pokoleniu dzieci, które urodziły się już poza Polską. Dziękuję całej Polonii rozsianej po całym świecie, że solidaryzuje się z walczącą Ukrainą – podkreśliła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Solidaryzują się i pomagają. Szczególnie naszym rodakom na Ukrainie i Białorusi.  Polonia wspiera także Ukraińców. Mamy wiele budujących postaw Polaków na świecie. Nasza narodowa wspólnota potwierdza humanitaryzm i ludzką solidarność – wskazał minister prof. Zbigniew Rau, szef polskiej dyplomacji.

– Dzięki takiej postawie budowane jest dobre imię Polski jako kraju solidarnego i otwartego na potrzebujących. Z serca, za wszystkie te działania, dziękuję – podkreślił minister prof. Zbigniew Rau.

Ze specjalnym orędziem do Polonii zwrócił się Tomasz Grodzki, marszałek Senatu. Szczególne słowa skierował do naszych rodaków na Ukrainie i Białorusi.

– Ojczyzna o Was pamięta. Nie jesteście sami – mówił Tomasz Grodzki.

Za Polonię i Polaków za granicą modlono się dziś na Jasnej Górze. Eucharystii przed cudownym obrazem Matki Bożej Królowej Polski przewodniczył ks. bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

– Potrzebujemy siebie nawzajem, dlatego dzisiaj otaczamy modlitwą Polaków żyjących poza granicami, by byli wierni polskości, aby z dumą nosili imię Polaka, aby nie wstydzili się Ojczyzny i nie stracili wiary pośród świata zlaicyzowanego, trudnego, żyjącego jakby Boga nie było – akcentował ks. bp Piotr Turzyński.

Z Jasnej Góry popłynęła dziś szczególna modlitwa w intencji jedności naszego narodu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl