fot. PAP/Leszek Szymański

Uroczystości polonijne w Irlandii Północnej. Min. Jan Dziedziczak: Cieszymy się, że powstają tu polskie szkoły

W Belfaście w Irlandii Północnej odbywają się uroczystości związane z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Wydarzenie połączone jest również z Miesiącem Polskiego Dziedzictwa poza Granicami.

W Irlandii Północnej mieszka ponad 20 tys. Polaków, z czego w samej stolicy mieszka ich ponad 12 tysięcy. To właśnie z Polakami mieszkającymi w Belfaście postanowił świętować minister ds. Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak.

– Cieszymy się, że możemy wspólnie z naszymi rodakami obchodzić piątą rocznicę otwarcia Konsulatu Generalnego RP w Belfaście. To bardzo ważne udogodnienie dla naszych rodaków – powiedział Jan Dziedziczak.

Oficjalna wizyta rozpoczęła się od uroczystej Mszy św. w Kościele św. Patryka. Odprawiono ją w intencji Polonii i Polaków za Granicą. Następnie przyszedł czas na spotkania z dostojnikami Irlandii Północnej oraz samą Polonią.

Podczas wizyty minister Jan Dziedziczak wręczył nagrody polonijnym zespołom artystycznym oraz nadał honorowe odznaki za zasługi dla Polonii i Polaków za granicą. Zapytaliśmy naszych rodaków w Belfaście, co dla nich znaczy przywiązane i pielęgnowanie historii, tradycji i kultury polskiej.

– Od wielu, wielu lat jestem zaangażowana w prace organizacji polonijnych i szkół sobotnich na terenie Irlandii Północnej, więc przekazywanie tej wiedzy i dziedzictwa kulturowego młodemu pokoleniu jest bliskie mojemu sercu – powiedziała Polka mieszkająca w Belfaście.

– Promujemy polskość przez imprezy. (…) Naszą główną imprezą jest polska wigilia. Chcemy przez kulturę polską trafić do ludności lokalnej – powiedział uczestnik uroczystości w Belfaście.

Polonia mieszkająca w Irlandii Północnej wypełnia szczególną misję – podkreślił  minister Jan Dziedziczak.

– Cieszymy się, że powstają tutaj polskie szkoły, że Polacy się nie wynaradawiają, tylko zapisują swoje dzieci do polskich szkół. To jest nadzieja, że wielu z nich wróci do naszego kraju – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Na zakończenie wizyty oficjalna delegacja z ministrem Janem Dziedziczakiem na czele udała się na cmentarz Milltown. Tam złożono wiązanki kwiatów na grobach polskich pilotów poległych podczas II wojny światowej.

Michał Rybka/TV Trwam News

drukuj