fot. prezydent.pl

[TYLKO U NAS] Min. A. Kwiatkowski: Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą to szczególny dzień, kiedy powinniśmy się zatrzymać i połączyć z Polonią

Para Prezydencka zawsze podkreśla, że polskość poza granicami Polski może trwać tylko wtedy, kiedy trwają i uzupełniają się nawzajem trzy elementy: rodzina, szkoła i Kościół. Kościół jest miejscem, do którego ludzie przychodzą nie tylko, żeby się pomodlić, ale także, by świętować narodowe uroczystości, popatrzeć na biało-czerwone barwy, żeby pokazać, że jest się Polakiem – powiedział min. Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.   

2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą Agata Kornhauser-Dudą wzięli udział w obchodach uroczystości. [czytaj więcej]

– Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą to bardzo ważny dzień dla Pary Prezydenckiej. Od początku prezydentury prezydent Andrzej Duda mówił, że chce budować wspólnotę wszystkich Polaków, bez względu na to, gdzie mieszkają. Pamiętamy dziś w sposób szczególny o tych 20 mln Polaków, którzy są poza granicami Polski. Tworzymy z nimi jeden naród. Święto 2 maja, Dzień Polonii i Polaków za Granicą, to ich święto, dlatego Para Prezydencka zaprasza rodaków do Belwederu, aby spotkać się, podziękować i podkreślać zasługi naszych rodaków rozsianych po całym świecie. Para Prezydencka mówi, jak wiele robi Polonia dla utrzymania polskości – akcentował min. Adam Kwiatkowski.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda w przeddzień Dnia Polonii i Polaków za Granicą spotkała się z Polakami mieszkającymi na terenie Ukrainy. [czytaj więcej] 

Prezydent Andrzej Duda zawsze spotyka się z Polonią podczas wizyt zagranicznych.

– Stałym punktem każdej wizyty zagranicznej prezydenta Andrzeja Dudy są spotkania z Polonią. Kiedy Para Prezydencka udaje się za granicę, zawsze spotyka się z naszymi rodakami, zawsze chce znaleźć chwilę, żeby móc porozmawiać, dowiedzieć się o ich problemach, podziękować za przekazywanie polskości młodym pokoleniom – zaznaczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Św. Jan Paweł II w 1986 roku w Melbourne powiedział: „Ludzie, którzy pamiętają, skąd pochodzą, ludzie, którzy cenią swoje tradycje, mogą wnieść wiele w życie każdego kraju”. Min. Adam Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Polonia pielęgnuje tradycję, język, polskie zwyczaje oraz wiarę.

– Para Prezydencka zawsze podkreśla, że polskość poza granicami Polski może trwać tylko wtedy, kiedy trwają i uzupełniają się nawzajem trzy elementy: rodzina, szkoła i Kościół. Kościół jest miejscem, do którego ludzie przychodzą nie tylko, żeby się pomodlić, ale także, by świętować narodowe uroczystości, popatrzeć na biało-czerwone barwy, żeby pokazać, że jest się Polakiem. (…) Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą to szczególny dzień, kiedy powinniśmy się zatrzymać i połączyć z Polonią – powiedział prezydencki minister.

– Dziś w sposób szczególny nasze oczy skierowane są na Wschód. Nie tylko na tereny Ukrainy, ale także Białorusi, gdzie reżim białoruski walczy z Polakami, stara się zniszczyć polskość. W sposób szczególny powinniśmy pamiętać o naszych rodakach ze Wschodu – dodał.

Prezydent Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi działaczy polonijnych. Prezydent wręczał także Akty Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz flagi państwowe przedstawicielom organizacji polskiej mniejszości narodowej na Wschodzie. [czytaj więcej] 

Radio Maryja dociera do wielu miejsc świata, gdzie zgromadzona jest Polonia, która jest także częścią Rodziny Radia Maryja.

– Para Prezydencka nieustannie to podkreśla, ale dziś w sposób szczególny chciałbym podziękować Radiu Maryja oraz Rodzinie Radia Maryja, że radio to jest miejscem, z którego można wiele się dowiedzieć o Polakach, którzy mieszkają poza granicami naszego kraju – akcentował min. Adam Kwiatkowski.

– Dziękuję wszystkim duszpasterzom, wszystkim siostrom zakonnym. Polskość w wielu miejscach na świecie nie przetrwałaby bez Kościoła. Dzięki Kościołowi, który jest miejscem spotkania się z Panem Bogiem, ale także językiem, kulturą i tradycją, Polacy mogą spotkać się, wymienić myślami. Za to w sposób szczególny należy dziękować polskim duchownym – dodał.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP podkreślił, że Polonia może liczyć na Polskę, jak Polska może liczyć na Polonię.

– Należy podkreślić, że w trudnych sytuacjach, które dotykają Polaków w różnych miejscach świata, nasi rodacy wiedzą, że mogą liczyć na Polskę, że Polska wyciągnie do nich pomocną dłoń. Polacy, którzy mieszkają poza granicami Polski, mogą zawsze liczyć na Polskę, jak Polska może liczyć na Polonię – zaznaczył prezydencki minister.

Całą rozmowę z min. Adamem Kwiatkowskim można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj