PAP/EPA

Bruksela: Spotkanie ministrów energii państw Unii Europejskiej

W Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów energii państw Unii Europejskiej. Politycy omówili sprawę derusyfikacji źródeł energii, nowe sankcje i polską propozycję wprowadzenia podatku od rosyjskich węglowodorów. 

W spotkaniu ministrów energii w Brukseli brała udział minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. Główne tematy rozmów to proces derusyfikacji źródeł energii, bezpieczeństwo energetyczne, a także płatność w rublach za rosyjskie węglowodory. To pokłosie dekretu Władimira Putina, w którym zażądał rozliczeń za surowce w rosyjskiej walucie. Media podały, że koncerny energetyczne, między innymi z Niemiec, Węgier i Austrii, otworzyły konta w rosyjskich bankach.

– Dziesięć spółek otworzyło konta, co nie oznacza, że dziesięć państw płaci i nie oznacza, że jest to dziesięć państw. Otwarcie konta jeszcze nie jest płatnością. Będziemy apelowali, abyśmy zachowali w tej kwestii solidarność – zapowiedziała minister Anna Moskwa.

Polska i Bułgaria odmówiły płatności w rublach. W zeszłym tygodniu Gazprom wstrzymał dostawy do obu państw.

„Odcięcie gazu przez Rosję nie jest dla nas poważnym zagrożeniem. Mamy nie tylko odpowiednie zapasy, ale przede wszystkim – po raz pierwszy od lat – zabezpieczone dostawy z różnych źródeł” – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Gazowe bezpieczeństwo gwarantuje nam terminal LNG w Świnoujściu, zapełnione w 79 procentach magazyny, wydobycie własne oraz interkonektory z naszymi sąsiadami. Od wczoraj gaz płynie do Polski z Litwy. Gazociąg GIPL transportuje nad Wisłę amerykański gaz z terminala w Kłajpedzie. [czytaj więcej] 

– Uruchomienie dodatkowego kierunku dostaw z Litwy jest świetnym rozwiązaniem. To zbilansuje nam te braki – ocenił dr inż. Jerzy Majcher, ekspert ds. energetyki.

To jednak nie koniec inwestycji w dywersyfikacje dostaw. Na ukończeniu jest już budowa gazociągu Baltic Pipe. Błękitne paliwo z szelfu norweskiego popłynie do Polski już w październiku. Następną kwestią będzie zakupienie pływającego terminala LNG – zauważa dr Bogusław Marzec, były prezes PGNiG.

– Lokalizacje planuje się w Gdańsku. Takie plany są, ponieważ im więcej różnych źródeł dostaw gazu, tym bezpieczniejsza jest sytuacja energetyczna, bo nigdy nie wiadomo, które źródło może zawieść – zaznaczył dr Bogusław Marzec.   

Podczas spotkania ministrów energii w Brukseli strona Polska przedstawiła też swój pomysł derusyfikacji źródeł energii. Chodzi o stworzenie systemu ETS na rosyjskie węglowodory.

– Jako szczególny podatek, jako szczególne cło, opłata, która miałaby zależeć w swojej wysokości od procentu uzależnienia się w surowcach od surowców rosyjskich. Zarówno w ropie, gazie, węglu oraz pozostałych pochodnych surowcach – tłumaczyła minister Anna Moskwa.

Podczas spotkania w Brukseli została omówiona też kwestia nowego – szóstego – pakietu sankcji. Według nieoficjalnych informacji nowe restrykcje mają obejmować stopniowe odchodzenie od rosyjskiej ropy.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl