fot. Monika Tomaszek

Prof. M. Szewczak: Turcja to państwo, z którym każdy się liczy. W układance geopolitycznej jest każdemu potrzebna

Turcja to państwo, z którym każdy się liczy. Pomimo tego, że są pewne działania o charakterze autorytarnym, być może nawet niektóre kwestie są antydemokratyczne, to w całym tym sumarycznym podejściu, w układance geopolitycznej Turcja jest każdemu potrzebna – powiedział prof. Marcin Szewczak, prawnik, europeista, prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Turcy wybrali prezydenta. Po raz trzeci z rzędu najwyższe stanowisko w państwie obejmie Recep Tayyip Erdogan, przewodniczący Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

Turcja pomimo tego, że z jednej strony dość blisko współpracowała i w dalszym ciągu współpracuje z Federacją Rosyjską na poziomie gospodarczym, turystycznym i politycznym, to z drugiej strony nie możemy zapominać, że to jest państwo, które jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego i w odniesieniu do systemu bezpieczeństwa NATO odgrywa bardzo istotną rolę. Z trzeciej strony mamy niepisany pakt o nieagresji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Turcją w odniesieniu do Kurdystanu, ponieważ te państwa realizowały pewne działania wzajemnie. USA zostawiły Turcji możliwość zabezpieczania południowego pasa granicznego bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o Kurdystan i relacje z Syrią, chociażby poprzez dostarczanie nowoczesnego typu uzbrojenia. Stany Zjednoczone nie ze wszystkimi sojusznikami dzielą się swoimi nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa obronnego – zwrócił uwagę prof. Marcin Szewczak.

W dalszym ciągu problemem jest kwestia, która jest nierozerwalnie związana z bezpieczeństwem całej Europy, czyli nielegalna migracja.

To wszystko, co działo się w 2015 r., tak naprawdę zostało zatrzymane na podstawie umowy z Turcją, gdy Unia Europejska zapłaciła ogromne środki finansowe po to, żeby Turcja zatrzymała migrantów w swoim państwie, jak również uszczelniła granice tak, aby nie przedostawali się korytarzem bliskowschodnim do Europy – zaznaczył europeista.

Rozmówca zwrócił uwagę, że Recep Tayyip Erdogan umiejętne rozgrywał swoją pozycję w otoczeniu geopolitycznym, starając się cały czas być odważnym i jednocześnie stanowczym politykiem.

Turcja to państwo, z którym każdy się liczy. Pomimo tego, że są pewne działania o charakterze autorytarnym, być może nawet niektóre kwestie są antydemokratyczne,  to w całym tym sumarycznym podejściu, w układance geopolitycznej Turcja jest każdemu potrzebna – wskazał gość audycji „Aktualności dnia”.

Recep Tayyip Erdogan wygrał z wynikiem 52,14 proc. głosów. Jego rywal w II turze – Kemal Kilicdaroglu – otrzymał 47,86 procent.

Przyczyniły się do tego wydarzenia zewnętrze, czyli m.in. zagrożenie związane z relacjami z Federacją Rosyjską i wojną na Ukrainie, również trzęsienie ziemi, które było w Turcji. Ono nie przyniosło Erdoganowi popularności, dlatego że pojawiły się różne informacje dotyczące naruszenia standardów budowalnych i to też „poszło na jego konto”. Niektóre wydarzenia sprawiły, że opozycja mogła liczyć na dodatkowe punkty – zauważył gość Radia Maryja.

Podczas audycji profesor Marcin Szewczak odniósł się do pomysłu Komisji Europejskiej dotyczącego przymusowej relokacji migrantów.

Liczba osób, które próbują przedostawać się do Unii Europejskiej, cały czas rośnie. Mechanizm z 2015 r. nie zadziałał, ponieważ osoby, które przedostawały się i zostały przydzielone do konkretnego państwa, bez żadnych kontroli mogły przemieszczać się po innych państwach Unii Europejskiej i trudno było nad tym zapanować. Państwa, które w 2015 r. protestowały przeciwko mechanizmowi relokacji – jak Polska czy Węgry – również teraz będą oponowały – powiedział gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z prof. Marcinem Szewczakiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl