Uroczystość Dnia Flagi z udziałem prezydenta

Podniesienie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego, uroczystość na Placu Zamkowym, wręczenie odznaczeń państwowych, w tym Orderu Orła Białego – to główne wydarzenia z udziałem najwyższych władz państwa m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, 2 i 3 maja w Warszawie.

Dziś w Dniu Flagi Rzeczypospolitej, o godz. 11.15 na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego zostanie uroczyście podniesiona flaga. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Duda.

W południe na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczy odznaczenia państwowe. Otrzymają je osoby „godne, zasłużone dla ojczyzny” – powiedział dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

2 maja – oprócz Dnia Flagi RP – obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony przez Senat w 2002 r.

Obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczną się we wtorek, o godz. 9.30 Mszą Św. w intencji ojczyzny w archikatedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

O godzinie 11. w sali balowej Zamku Królewskiego Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie prezydenta.

Najwyższy order – Order Orła Białego jest nadawany „za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej” – głosi ustawa o orderach i odznaczeniach.

Prezydent wygłosi przemowę także podczas uroczystości, która rozpocznie się w południe na Placu Zamkowym.

– Prezydent na pewno odniesie się do historii, Konstytucji 3 Maja jako jednego z najważniejszych dokumentów w dziejach naszej ojczyzny – powiedział Magierowski.

O godzinie 14. w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda spotka się z zaproszonymi gośćmi, w tym z korpusem dyplomatycznym – zapowiedział Magierowski.

– Święta narodowe powinny być wolne od bieżącej polityki. To święto Rzeczypospolitej, nas wszystkich, wszystkich obywateli naszego kraju. Mam nadzieję, że bieżące spory polityczne, o których przecież za jakiś czas niewątpliwie zapomnimy, nie położą się cieniem na tych obchodach – powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego.

Uroczystości w Dniu Flagi RP oraz 3 maja na Placu Zamkowym odbędą się w asyście kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. 3 maja żołnierze kompanii reprezentacyjnej po raz pierwszy wystąpią publicznie z nową bronią polskiej produkcji – karabinkiem MSBS-5,56.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl