fot. flickr.com

W Portugalii nie będzie tzw. eutanazji. Trybunał Konstytucyjny odrzucił przyjętą w styczniu ustawę

Trybunał Konstytucyjny Portugalii orzekł dziś, że przyjęta w styczniu przez parlament tego kraju ustawa legalizująca tzw. eutanazję jest niezgodna z ustawą zasadniczą kraju.

Sędziowie TK wskazali, że ustawa o eutanazji naruszała w swoich czterech artykułach przepisy zawarte w konstytucji Portugalii.

Wypowiadający się w imieniu Trybunału Konstytucyjnego sędzia Pedro Machete wskazał, że uchwalona w styczniu przez parlament Portugalii ustawa przede wszystkim „koliduje z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia”.

Dzisiejsza decyzja TK jest odpowiedzią na złożony 19 lutego przez prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousę wniosek o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. Szef państwa wyraził przekonanie, że przyjęte przez parlament przepisy są nieprecyzyjne m.in. w kwestii zasad, na podstawie których miałyby zapadać decyzje o dopuszczeniu konkretnych osób do tzw. eutanazji.

We wniosku prezydent stwierdził, że ustawa jest wadliwa, gdyż nie wskazuje jak miałyby przebiegać procedury dotyczące poddania pacjentów tzw. eutanazji, a jednocześnie daje zbyt duże prerogatywy pojedynczym lekarzom w tej materii.

Zatwierdzona 29 stycznia 2021 r. przez jednoizbowy parlament, tzw. Zgromadzenie Republiki, ustawa przewidywała, że tzw. eutanazji mogłaby się poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Konieczne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

PAP

drukuj