Portugalia: Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa zawetował ustawę legalizującą eutanazję

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa zawetował ustawę legalizującą w tym kraju eutanazję. Decyzja szefa państwa jest drugą w tym roku odmową podpisania przepisów pozwalających na legalizację tzw. śmierci medycznie wspomaganej.

Zgodnie z uwagami szefa państwa, opublikowanymi przez Kancelarię Prezydenta, Rebelo de Sousa wskazał na sprzeczność w zatwierdzonych w listopadzie br. zasadach dopuszczających obywateli do eutanazji.

Prezydent wskazał, że choć w ustawie napisano, że do śmierci medycznie wspomaganej kwalifikują się osoby „śmiertelnie chore”, to odnotował, że w dokumencie tym dopuszczono również przerwanie życia pacjentów cierpiących na „choroby nieuleczalne” i „ciężkie schorzenia”. Rebelo de Sousa nazwał to „sprzecznością prawną”.

Zawetowana przez prezydenta ustawa została przyjęta przez jednoosobowy parlament Portugalii, tzw. Zgromadzenie Republiki, 5 listopada br., głównie dzięki głosom rządzących krajem socjalistów oraz mniejszych ugrupowań lewicowych i liberalnych.

Przewidywała ona, że eutanazji może poddać się osoba dorosła po wcześniejszych konsultacjach lekarskich. W ich trakcie konieczne miało być potwierdzenie, że pacjent cierpi w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chory.

Zatwierdzony w listopadzie dokument to druga przyjęta w tym roku przez portugalski parlament ustawa legalizująca eutanazję. Pierwsza, uchwalona 29 stycznia 2021 r., została skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego, a ten uznał ją za niezgodną z ustawą zasadniczą kraju. TK odnotował wówczas, że przepisy legalizujące eutanazję kolidują m.in. z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia.

PAP

drukuj