W poniedziałek zachmurzenie duże, w południowej połowie kraju z większymi przejaśnieniami

Jak podaje IMGW, Europa północna oraz południowo-wschodnia znajdzie się w zasięgu wyżów z centrami nad Finlandią i Turcją. Nad pozostałym obszarem kontynentu pogodę kształtują niże z ośrodkami nad Islandią, Irlandią i południową Francją.

Polska będzie w zasięgu zatoki pogłębiającego się niżu, który znad południowej Francji przemieści się nad Alpy. Z zatoką tą związany będzie wolno przemieszczający się na północ front ciepły. Znajdująca się przed frontem północna połowa kraju pozostawać będzie w chłodnym powietrzu polarnym morskim, przejściowo nad krańce północne dopłynie chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Nad południe, a z czasem również nad centralną część kraju napływać będzie znacznie cieplejsze powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 999 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek zachmurzenie duże, w południowej połowie kraju z większymi przejaśnieniami, a w Małopolsce i na Podkarpaciu z rozpogodzeniami. Miejscami, za wyjątkiem Małopolski i Podkarpacia, słabe opady deszczu, na Suwalszczyźnie początkowo deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 5 st. na Suwalszczyźnie do 20 st. na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, z kierunków wschodnich. W rejonach podgórskich i na północy wiatr porywisty, nad morzem porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach i Tatrach porywy wiatru do 100 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane, na północy okresami duże, na południu miejscami rozpogodzenia. Na północy miejscami słabe opady deszczu lub mżawki, nad wschodnim Pomorzem mgły ograniczające widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od 5 st. na północy do 15 st. na południu. Wiatr umiarkowany, w zachodniej połowie kraju miejscami dość silny, południowo-wschodni i południowy. Porywy wiatru przeważnie od 50 km/h do 65 km/h, na Przedgórzu Sudeckim lokalnie do 100 km/h, w Tatrach do 110 km/h, a w Sudetach do 150 km/h.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl