fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

W poniedziałek początek badań przesiewowych nauczycieli nauczania początkowego na obecność koronawirusa 

W poniedziałek ruszy ogólnopolskie badanie przesiewowe nauczycieli klas 1-3 na obecność koronawirusa. Testy mają być dobrowolne i bezpłatne.

To element praktycznego przygotowania do ewentualnego powrotu dzieci do szkół po feriach. Rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. W przyszłym tygodniu ma to zrobić premier Mateusz Morawiecki po dodatkowych konsultacjach.

Jednak na wypadek pozytywnej decyzji, resort edukacji przygotował już wytyczne dot. funkcjonowania szkół. Zapowiedział też testowanie nauczycieli i pracowników oświaty.

Główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że do badań przesiewowych zgłosiło się około 165 tys. osób. Dodał, że testy zostaną przeprowadzone w ponad 600 punktach wymazowych.

– Są one zorganizowane na bazie laboratoriów inspekcji sanitarnej, punktów drive-thru, Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również będą to mobilne punkty wymazowe. Jeśli chodzi o informacje, gdzie te testy należy przeprowadzić, te informacje będą w zdecydowanej większości wysyłane osobom zainteresowanym w formie SMS-owej, jak również te informacje będą powiatowi inspektorzy sanitarni oraz wojewódzcy inspektorzy sanitarni, którzy będą udostępniać te informacje na bieżąco dyrektorom szkół – wyjaśnił Krzysztof Saczka.

Krzysztof Saczka dodał, że badania będą prowadzone z użyciem testów PCR, a ich wyniki będą zarejestrowane w systemie EWP i dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta.

Zakończenie akcji testowania jest planowane na 15 stycznia. W dwóch kolejnych dniach będą kompletowane wyniki, a w przypadku wątpliwości badania wymazowe zostaną powtórzone. Dodatni wynik dla nauczyciela będzie oznaczał 10-dniową izolację. Na kwarantannę będą kierowane także osoby z listy ostatnich kontaktów tego nauczyciela.

RIRM

drukuj