W poniedziałek ciepło, z możliwymi lokalnymi opadami deszczu i burzami

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia i północna oraz krańce zachodnie kontynentu będą pod wpływem wyżów. Nad pozostałą częścią kontynentu pogodę kształtować będzie rozległy niż z głównym ośrodkiem wędrującym znad Francji nad Holandię.

Polska znajdzie się w zasięgu wspomnianego niżu. Po południu od zachodniej granicy w głąb kraju przemieści się chłodny front atmosferyczny. Nad dzielnice zachodnie napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Pozostała część Polski będzie w bardzo ciepłym powietrzu polarnym morskim.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 992 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami, zwłaszcza po południu, wzrastające do dużego. Miejscami, głównie na zachodzie i północy oraz w Karpatach, przelotne opady deszczu i burze. Największe natężenie zjawisk wystąpi po południu i wieczorem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 24 st., 25 st. na Pomorzu i w Wielkopolsce do 28 st. miejscami w południowej połowie kraju. Chłodniej na Podhalu i nad samym morzem: od 20 do 23 st. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, od Śląska i Wielkopolski po Warmię i Mazury burze, możliwe burze z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz lokalnie do 15 mm. Temperatura minimalna od 10 st. do 14 st., chłodniej na wybrzeżu i w kotlinach górskich: od 8 st. do 10 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

PAP/RIRM

drukuj