fot. PAP/Adam Warżawa

40. rocznica powstania Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża

40 lat temu w Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Był to początek robotniczego ruchu, który w sierpniu 1980 roku rozpoczął strajk w Stoczni Gdańskiej.

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że założenie WZZ było milowym krokiem w polskiej drodze do wolności. Szef rządu dodał, że „rewolucja „Solidarności” była możliwa dzięki odwadze tych wszystkich dzielnych ludzi, którzy włączyli się w ruch WZZ. Polska ma wobec nich ogromny dług wdzięczności”.

Z okazji rocznicy w niedzielę po popołudniu w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbył się koncert – „Andrzej Kołakowski i Przyjaciele”. Główne uroczystości odbyły się jednak w sobotę.

Metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź podczas Eucharystii w Bazylice św. Brygidy nawiązał m.in. do idei wolnych Związków Zawodowych.

– Celem Wolnych Związków Zawodowych była organizacja obrony interesów ekonomicznych, prawnych i humanitarnych pracowników, którym WZZ deklarowały swą pomoc i opiekę. Wszystkim bez różnicy przekonań czy kwalifikacji. Następowała powolna demokratyzacja, a pod pierwszą wersją deklaracji podpisali się Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski i Antoni Sokołowski – mówił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wręczył 13 osobom Krzyże Wolności i Solidarności. Wśród odznaczonych był m.in. Andrzej Gwiazda i Krzysztof Wyszkowski. Pośmiertnie odznaczenie przyznano m.in. Annie Walentynowicz.

Szef Instytutu w wystąpieniu podkreślił, że trzeba pielęgnować pamięć o osobach, które tworzyły WZZ.

– Wolność stworzyli ludzie, którzy przybyli z całej Polski do tego pustego miasta po 1945 roku z Kresów Rzeczpospolitej. W Gdańsku o tym kresowym dziedzictwie niepodległej Polski należy pamiętać, bo pamięć, to jest to, co pozwala nam trwać, ale jest też wyrazem hołdu. Dlatego z taką starannością będziemy przypominać i wieszać kolejne tablice – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek.

W okolicznościowym liście prezydent Andrzej Duda wyraził wdzięczność działaczom Wolnych Związków Zawodowych za walkę z komunistycznym ustrojem.

RIRM

drukuj