W Polsce powstaną Brygady Obrony Terytorialnej

Ministerstwo Obrony Narodowej utworzy trzy Brygady Obrony Terytorialnej. Zgodnie z planem szefa resortu Antoniego Macierewicza brygady powstaną jeszcze w tym roku i będą zlokalizowane na wschodzie Polski.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby obrona terytorialna była integralnym elementem polskiej armii.

Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, mówi, że ściana wschodnia Polski w ostatnich latach została zdemilitaryzowana. Wiceszef resortu dodał, że najpierw powstaną 3 brygady. Potem będą tworzone kolejne.

– Warto też zwrócić uwagę na rzecz bardzo ważną, że jest to odpowiedź na pewne zapotrzebowanie społeczne, na pewne społeczne oczekiwanie dlatego, że właśnie wśród ludzi, którzy wykwalifikowali się do obrony terytorialnej – często w młodym i średnim wieku – są zaangażowani w różnego rodzaju organizacje paramilitarne, jest największy odsetek osób, które chcą służyć ojczyźnie. Nie zawsze chcą być żołnierzami zawodowymi. Tam jest największy odsetek ludzi myślących w sposób patriotyczny. To będzie – w naszej ocenie – formacja wojskowa, która będzie cechowała się bardzo wysokimi morale, ale także bardzo wysoką sprawnością. Będziemy przykładać bardzo dużą uwagę do obrony terytorialnej i na takim etapie, jak to jest możliwe w 2016 roku, będzie ona realizowana – podkreślił Bartosz Kownacki.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości – mimo ataków lewicowo-liberalnych mediów i niemieckich polityków – konsekwentnie realizuje program także w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa Polski.

Obrona terytorialna kraju, zniesienie ograniczenia 12-lat dla żołnierzy służby kontraktowej oraz stawianie na polski przemysł obronny – to pierwsze zadania realizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach systemu obronności.

RIRM

drukuj