fot. pixabay.com

W Polsce ponad 11,3 mln osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19

W Polsce wykonano blisko 26,7 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 11,3 mln osób – wynika z ostatnich danych rządowych. Zdaniem ekspertów najlepszym narzędziem w walce z SARS-CoV-2, również z jego wariantem delta, jest przyjęcie szczepionki.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 29 956 dawek. Zgłoszono 11 532 niepożądane odczyny poszczepienne.

We wtorek do Polski dotarło 122 tys. szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson. Z kolei w poniedziałek dotarło 2,6 mln dawek szczepionek Pfizer/BioNTech i 324 tys. dawek firmy AstraZeneca. W sobotę ma przyjechać 285 tys. szczepionek Moderny.

We wtorek Grzegorz Cessak, szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, napisał na Twitterze na temat skuteczności szczepionek w walce z wariantem delta SARS-CoV-2.

„Wyniki badań: Szczepionka Pfizer w 96 proc. zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu delta SARS-CoV-2; a AstraZeneca w 92 proc. Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu delta. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z COVID-19” – podkreślił.

Rekomenduje je również dr Mary Ramsay, kierownik ds. szczepień w Public Health England (PHE).

https://twitter.com/GCessak/status/1407268030153961479

We wtorek Komisja Europejska poinformowała, że Unia Europejska zdecydowała się skorzystać z możliwości zakupu 150 mln dodatkowych dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna. Preparaty te dotrą do państw UE w 2022 r.

W sumie UE podpisała kontrakty zabezpieczające 4,4 mld dawek szczepionek od sześciu producentów. Preparaty firm BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson są już dopuszczone do obrotu przez Europejską Agencję Leków (EMA) i stosuje się je w krajach Unii. Szczepionki produkowane przez CureVac i Sanofi/GSK nie zostały dotąd zaaprobowane przez EMA.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dawkami. Odstęp ten ma wynosić maksymalnie 84 dni dla szczepionki AstryZeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.

Rejestracja przebiega podobnie jak w przypadku dorosłych. Można umówić wizytę telefonicznie, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień – 989 lub wysyłając SMS na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: SzczepimySie lub kontaktując się z wybranym punktem szczepień.

Można też zarejestrować się na stronie głównej pacjent.gov.pl, podając numer PESEL, nazwisko i numer telefonu, na który przyjdzie potwierdzenie miejsca i terminu szczepienia. Dzieciom podaje się w dwóch dawkach szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizer/BioNTech.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1393815980279746562

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl